Krásní a vzdělaní Jagellonci. Výstava mapuje éru zlomu

Jan Gregor Jan Gregor
7. 6. 2012 14:30
I se sníženým počtem exponátů nabízí kutnohorská výstava opulentní zážitek
Mistr Pavel z Levoči, Archanděl Michael, Levoča, kolem 1510-20. Prešov, farní kostel sv. Mikuláše
Mistr Pavel z Levoči, Archanděl Michael, Levoča, kolem 1510-20. Prešov, farní kostel sv. Mikuláše | Foto: GASK

Kutná Hora - Největší výstavní tahák tohoto léta Europa Jagellonica měl mít ještě před několika měsíci mnohem rozsáhlejší podobu. Kurátor Jiří Fajt plánoval vystavit v Kutné Hoře na 500 děl ilustrujících umění, kulturu a obyčejný život za vlády Jagellonců.

Drahý projekt s původně plánovaným rozpočtem kolem 30 milionů korun ovšem nedostal v únoru dotaci od grantové komise ministerstva kultury, již žádal o celých 15 milionů korun. Rozsah výstavy, z jejíhož rozpočtu spolkne nejvíce pojištění uměleckých děl zapůjčených z celé Evropy z galerií i soukromých sbírek, se musel zmenšit na tři stovky předmětů.

I tak ale snížený osmnáctimilionový rozpočet ambiciózní výstavy zatíží chod Galerie Středočeského kraje, která sídlí v krásném prostoru Jezuitské koleje, hendikepovaném ovšem stále stavebními úpravami. „Jednu výstavu jsme museli zrušit a jednu zkrátíme,“ vypočítává ředitelka Jana Šorfová.

Částkou pěti milionů přispěl kraj, šest až osm milionů se podle Šorfové snad podaří vybrat na vstupném.

Sv. Anna Samotřetí, Kutná Hora, kolem 1510-20. Kutná Hora, kostel Panny Marie na Náměti
Sv. Anna Samotřetí, Kutná Hora, kolem 1510-20. Kutná Hora, kostel Panny Marie na Náměti | Foto: GASK

Jagellonci jako dobrý sňatkový artikl

Nynější expozice je jen první součástí mezinárodního projektu, který se po Kutné Hoře na podzim přemístí do Varšavy a nakonec do Postupimi. Jiří Fajt si po výstavě Karel IV. – císař z Boží milosti, kterou v letech 2005 – 2006 navštívilo na 250 tisíc lidí ukousl další náročné sousto.

Desetiletí příprav se ale vyplatilo. „Je to prostě výstavní hit,“ shrnuje význam Europy Jagelloniky kunsthistorička a lektorka Monika Sybolová. „Žádná takhle komplexní výstava o zlomu mezi gotikou a renesancí, středověkem a novověkem tady dosud nebyla,“ říká. „Tenhle kulturní a civilizační zlom, srovnatelný snad jen s devatenáctým stoletím, představuje výstava plasticky a na vzácných originálech, mezi nimiž nechybí díla největších jmen své doby,“ doplňuje Sybolová.

Na expozici, rámované časově dobou vládnutí jagellonské dynastie (1386 – 1572), jsou k vidění jak známá díla Lucase Cranacha, Albrechta Dürera, Mistra Pavla z Levoče či Veita Stosse, tak luxusní předměty každodenní potřeby, které přibližují život pozdního středověku. Na mnohých je výmluvně vidět prolínání gotiky a renesance – módní dobové oblečení, přesné detaily místní krajiny nebo humorné mikropříběhy v rámci vážného celku renesančně doplňují typicky gotické výjevy zachycující biblické příběhy.

Výstava přibližuje zajímavý příběh jagellonského rodu, který se takřka přes noc stal jednou z nejsilnějších dynastií střední a východní Evropy. Praha sice v jejich éře přišla o výsadu hlavního regionu – stal se jím polský Krakov – ale na Pražský hrad se vrátil kosmopolitní umělecký duch a vzdělanost. „Jagellonci byli vzdělaní a krásní a byli dobrým sňatkovým artiklem,“ upozorňuje Sybolová. Výstava se soustředí i na svatby Ludvíka Jagellonského s Marií Habsburskou a Ferdinanda Habsburského s Annou Jagellonskou.

Na rozdíl od běžných dohozených sňatků mezi panovnickými rody se měli Ludvík s Marií velmi rádi, což dokazují mimo jiné vřelá slova z Mariiny závěti, která je na výstavě také k vidění. Romantický vztah ovšem velmi brzy zhatilo Ludvíkovo úmrtí v srpnu 1526 v bitvě u Moháče. Jiří Fajt pak podle Sybolové toto historicky významné, ne zcela vyjasněné úmrtí, jímž vymřela česko-uherská větev Jagellonců, považuje za úkladnou vraždu.

Podle konceptu výstavy se návštěvníci v třetí závěrečné sekci seznamují s fenomény, které hýbaly touto významnou dobou. Ať už se jedná o vzmach hornictví, který umožnil emancipaci měšťanstva, vznik prvních bankovních domů, důraz na rozvoj univerzit, jež se po Koperníkovi musely popasovat s úplně novým pohledem na svět, rozkol mezi katolíky a protestanty nebo důsledky vynálezu knihtisku, změny ve společnosti byly převratné.

Zlaté váhy horního mincmistra Českého království Hanse Harsdorfera, Norimberk, 1497. Norimberk, soukromá sbirka rodiny Harsdorferů
Zlaté váhy horního mincmistra Českého království Hanse Harsdorfera, Norimberk, 1497. Norimberk, soukromá sbirka rodiny Harsdorferů | Foto: GASK

Čekání na léto

Pokud nejste kunsthistorici, vyplatí se na prohlídku nápaditě pojaté a vkusně instalované výstavy stáhnout multimediálního mobilního průvodce.

Tato digitální brožura obsahuje doplňující audio, video a textové informace o exponátech. Funguje zdarma prostřednictvím GASKem poskytnutého Wi‐Fi připojení a není zapotřebí instalovat dodatečnou aplikaci do telefonu, postačí běžný internetový prohlížeč. Čas od času se pořádají i prohlídky s lektory.

Zatím si na výstavu, otevřenou od 20. května, hledá cestu kolem 250 lidí ve všední dny a na dvojnásobek vzrůstá zájem o víkendu. Šorfová s týmem si jednoznačně slibuje, že s létem, hezčím počasím a větším přílivem turistů do města se návštěvnost unikátního výstavního projektu ještě zvětší. Zatím vychází zájemců vstříc tím, že brány Jezuitské koleje otevírá i v pondělí, kdy mají galerie obyčejně zavřeno.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajímáte se o výstavy? 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy