Fotograf Michal Čížek z agentury AFP na ní zachytil poradu vrcholných politiků po volbách.
"Vítězná fotografie je obsahově i formálně symbolem složité povolební situace na české politické scéně i ve společnosti. Je pohledem pod povrch oficialit. Obsahuje napětí, emoce a klade otázky," vysvětlila svůj verdikt mezinárodní porota, která Čížkovu fotografii vybrala z 3110 soutěžních.
"Jsem rád, že ta situace vznikla. Nabídla se mi k tomu, abych mohl vyjádřit situaci, která v České republice nastala, protože fotografové se jinak dostávali jen k oficiálním vyjednáváním," řekl Čížek. Nejasnou budoucnost na snímku představují i pouhé siluety účastníků jednání, z profilu jsou rozpoznatelní jen pozdější premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém.
Do dvanáctého ročníků Czech Press Foto se přihlásilo 229 fotografů a své vítěze našly i další soutěžní kategorie: autorem nejlepší aktuality je Petr Josek z Reuters za sérii Válka Izraele proti Hisballáhu, Joe Klamar z AFP obsadil prvenství jak mezi reportážními snímky (Papež Benedikt XVI. v Polsku), tak i mezi sportovními fotografiemi (Zimní olympijské hry).
V kategorii Každodenní život porotu zaujala práce Jana Zatorského (Týden, Instinkt, Nedělní svět) na cyklu Žijeme s vlakem a nejlepší portréty pořídila volná fotografka Jana Noseková-Žantovská, když snímala izraelské Čechy a Slováky, kteří přežili holokaust.
Podívejte se na vítězné snímky na stránkách Czech Press Foto ZDE
Čtěte více o cyklu Jany Nosekové-Žantovské Jak vypadají oči, které prošly peklem
Držitel hlavní ceny kromě Křišťálového oka dostane i odměnu 120 000 korun, vítěz soutěžní kategorie 20 000 korun. Předání cen a otevření výstavy se na Staroměstské radnici bude konat 16. listopadu.