Mozart se hrát bude. Policie ve střehu

AP, ČTK, kul
18. 12. 2006 12:00
Berlín - Nejdřív ztratili hlavy tvůrci, pak rekvizitáři a nakonec má plné hlavy starostí policie. V Berlíně se dnes dává kontroverzní Idomeneo.
Foto: Deutsche Oper Berlin

Berlínská opera nejprve vyškrtla reprízy Mozartovy opery z listopadového programu kvůli údajnému bezpečnostnímu riziku. Bála se scény, ve které krétský král Idomeneo klade na židle čtyři uťaté hlavy symbolických představitelů čtyř náboženství - Poseidona, Ježíše, Buddhy a Mohameda.

Po velké veřejné diskusi ale dílo opět zařadila na prosincový repertoár. Policie totiž tvrdila, že ho nepovažuje za žádnou hrozbu. Přesto teď přijala přísná bezpečnostní opatření.

Diváci budou muset před vchodem do slavné budovy vytáhnout z kapes všechny kovové předměty a budou vyzváni, aby byli připraveni urychleně opustit hlediště v případě bombového poplachu.

Foto: Deutsche Oper Berlin

Pokud se nic nestane, neuvidí ovšem původní rekvizity hlav, které vznikly kvůli premiéře před třemi roky.  Zmizely nedlouho poté, co opera oznámila, že Idomenea přece jen nasadí.

Mluvčí Deutsche Oper to potvrdil, ale zároveň ujistil, že jejich repliky budou pro představení včas zhotoveny. "Nevíme, kdy zmizely, ani kdo za tím vězí," dodal tehdy.

Uťaté hlavy symbolických představitelů velkých náboženství bere Idomeneo do rukou, když porovnává hlásané zásady a praxi jejich církví. Režisér Hans Neuenfelds prý chtěl jejich prostřednictvím vyjádřit osobní protest proti organizovanému náboženství. Tehdejší reakce však vedly k polemice spíš pro naturalismus.

Nové obavy rozpoutaly protesty, které v muslimských zemích vyvolaly karikatury proroka Mohameda otištěné v dánském deníku Jyllands-Posten, či výroky papeže Benedikta XVI. o islámu při jeho zářijové návštěvě v Německu.

Ministr vnitra Wolfgang Schäuble na pondělní představení pozval představitele německé muslimské obce, ti však odmítli s poukazem na populismus takové nabídky.

Foto: Deutsche Oper Berlin

"Chodím se do opery rozptýlit, a ne abych zde směšoval náboženství, umění a politiku," prohlásil generální tajemník Centrální rady muslimů Německa Aiman Mazyek. Scéna s uťatými hlavami ho "přirozeně nečiní nijak šťastným" - od počátku prý ale se stažením opery nesouhlasil.

Nesouhlasili ani jiní. Intendantky Kirsten Harmsové se po zrušení zastal berlínský zemský ministr kultury Thomas Flierl, naopak kancléřka Angela Merkelová varovala před autocenzurou, stejně jako většina veřejného mínění. Neuenfelds hovořil o hysterii a stejně jako ostatní argumentoval právem na svobodu v západní civilizaci.

Už v polovině listopadu oznámil, že dostal výhrůžné dopisy, že musí změnit závěr představení. Podle režiséra ale neměly politický ani náboženský charakter, byly prý to projevy nelibosti operních puristů nespokojených s "inovačním" charakterem jeho inscenace.

Představení se těší i mediálnímu zájmu. Bude je přenášet kanál 3sat, akreditováno je přes dvě stě novinářů z celého světa.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 42 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 47 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy