Máte doma Sudka? Zjistíte to na Prague Photo Festivalu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 4. 2011 9:23
Na festivalu české fotografie se představí 230 autorů
Foto: Galerie Gambit

Praha - Díla Františka Drtikola a Josefa Sudka i tvorbu mladé generace představí letošní Prague Photo Festival. V pořadí už čtvrtý ročník nabídne od úterka v galerii Mánes díla 230 autorů, ale i také spřízněné kurátorské projekty v dalších dvou desítkách pražských galerií.

"Letošního ročník nabídne návštěvníkům přehlídku toho nejzajímavějšího z české a slovenské fotografie. Účastní se ho celkem 35 subjektů; nejen vybrané galerie a odborné školy, ale také České centrum fotografie nebo Asociace profesionálních fotografů," říká ředitelka projektu Iva Nesvadbová.

V Mánesu akce potrvá od 5. do 10. dubna. Do 5. května pak bude festival pokračovat v dalších prostorách, například v Galerii Rudolfinum, v Centru současného umění DOX nebo Národní technické knihovně.

I součástí letošního ročníku je tradiční vyhlášení ceny UniCredit Bank Young Prague Photo Award pro fotografa do 35 let. V odborné porotě jsou fotografové Tono Stano, Antonín Kratochvíl nebo šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek. UniCredit Bank na festivalu předvede také vlastní sbírku fotografií (které si zájemci mohou koupit a přispět na Konto Bariéry).

Kromě většího počtu expozic nabídne letošní ročník i změny v doprovodném programu.  Místo odborných přednášek, které prý návštěvníky příliš neoslovovaly, proběhne například autogramiáda Roberta Vana nebo křest knihy Opavská škola fotografie.

Novinkou je projekt Máte doma Sudka? - v jeho rámci mohou návštěvníci festivalu přinést do Mánesu staré fotografie a přítomní odborníci jim posoudí, jakou mají uměleckou a historickou hodnotu.

"Spousta lidí má na půdách a ve sklepech díla, o jejichž hodnotě nemá vůbec ponětí. Tato akce tak může odhalit skutečné skvosty, třeba i ty ztracené Drtikoly nebo Sudky," dodává Nesvadbová.

Letošní ročník je na začátku, nicméně organizátoři už nyní plánují rok následující. Na festivalu by se kromě českých a slovenských děl, měla předvést tvorba fotografů z Polska nebo Maďarska. Akce přitom musí hledat nové prostory: Mánes se na přes rok zřejmě dočká dlouho očekávané rekonstrukce.

Více informací o Prague Photo Festivalu 2011 najdete na www.praguefoto.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy