Máte doma Sudka? Zjistíte to na Prague Photo Festivalu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 4. 2011 9:23
Na festivalu české fotografie se představí 230 autorů
Foto: Galerie Gambit

Praha - Díla Františka Drtikola a Josefa Sudka i tvorbu mladé generace představí letošní Prague Photo Festival. V pořadí už čtvrtý ročník nabídne od úterka v galerii Mánes díla 230 autorů, ale i také spřízněné kurátorské projekty v dalších dvou desítkách pražských galerií.

"Letošního ročník nabídne návštěvníkům přehlídku toho nejzajímavějšího z české a slovenské fotografie. Účastní se ho celkem 35 subjektů; nejen vybrané galerie a odborné školy, ale také České centrum fotografie nebo Asociace profesionálních fotografů," říká ředitelka projektu Iva Nesvadbová.

V Mánesu akce potrvá od 5. do 10. dubna. Do 5. května pak bude festival pokračovat v dalších prostorách, například v Galerii Rudolfinum, v Centru současného umění DOX nebo Národní technické knihovně.

I součástí letošního ročníku je tradiční vyhlášení ceny UniCredit Bank Young Prague Photo Award pro fotografa do 35 let. V odborné porotě jsou fotografové Tono Stano, Antonín Kratochvíl nebo šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek. UniCredit Bank na festivalu předvede také vlastní sbírku fotografií (které si zájemci mohou koupit a přispět na Konto Bariéry).

Kromě většího počtu expozic nabídne letošní ročník i změny v doprovodném programu.  Místo odborných přednášek, které prý návštěvníky příliš neoslovovaly, proběhne například autogramiáda Roberta Vana nebo křest knihy Opavská škola fotografie.

Novinkou je projekt Máte doma Sudka? - v jeho rámci mohou návštěvníci festivalu přinést do Mánesu staré fotografie a přítomní odborníci jim posoudí, jakou mají uměleckou a historickou hodnotu.

"Spousta lidí má na půdách a ve sklepech díla, o jejichž hodnotě nemá vůbec ponětí. Tato akce tak může odhalit skutečné skvosty, třeba i ty ztracené Drtikoly nebo Sudky," dodává Nesvadbová.

Letošní ročník je na začátku, nicméně organizátoři už nyní plánují rok následující. Na festivalu by se kromě českých a slovenských děl, měla předvést tvorba fotografů z Polska nebo Maďarska. Akce přitom musí hledat nové prostory: Mánes se na přes rok zřejmě dočká dlouho očekávané rekonstrukce.

Více informací o Prague Photo Festivalu 2011 najdete na www.praguefoto.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy