Mánes vystavuje Picassa, za jehož vývoz hrozí vězení

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 6. 2011 9:43
Galerista Třeštík je obviněn z porušení zákona

Praha - První desítky návštěvníků letošního veletrhu Art Prague v Mánesu si v pátek prohlédly rané kubistické dílo Pabla Picassa - Sedící žena. Na jeho vystavení v Česku se spolupodílí galerista Jan Třeštík, kterého policie před několika týdny obvinila z toho, že se na počátku roku pokusil právě tento obraz nelegálně vyvézt za hranice Česka. Sedící žena bude vystavena i v sobotu po téměř celý den. Poté se vrátí zpět do depozitáře majitele.

"Zatím se vystavení Picassa na návštěvnosti nijak neprojevilo, ale je možné, že si tuto příležitost nenechá v sobotu uniknout hodně lidí," řekla v pátek ředitelka veletrhu Art Prague 2011 Iva Nesvadbová.

Sedící žena se české veřejnosti představila po více než dvanácti letech. Neprůstřelným sklem chráněný vzácný obraz je pod dohledem ochranky v prostoru za černými panely, kam mohou vstoupit maximálně tři lidé. Součástí zpřístupnění obrazu veřejnosti měla být i panelová diskuse odborníků na výtvarné umění a galeristů. Ti se však nakonec nesešli.

Obraz měl být do výstavních prostor na nábřeží instalován už na začátku týdne. Kvůli počasí a technickému stavu galerie ale byla instalace obrazu ohrožena. "Po průtrži mračen na několika místech v galerii zatékalo, takže majitel byl rozhodnut obraz v Praze nevystavit. Nakonec jsme ale malbu umístili do ochranného boxu a zvolili jiné, bezpečnější místo," uvedl galerista Třeštík.

Podle ředitelky veletrhu Art Prague Nesvadbové jsou všechny "drobné obtíže" nyní vyřešeny.

Třeštíka policie letos v květnu obvinila z porušení zákona o státní památkové péči, za což mu hrozí až dva roky vězení. V současné době je stíhán na svobodě. Bývalý ředitel Galerie Středočeského kraje podle kriminalistů porušil zákon, když letos v lednu vydal k vývozu Picassova aktu Sedící žena osvědčení.

Protože je ale obraz kulturní památkou, je k vývozu potřeba povolení ministerstva kultury. Sám Třeštík, který je vzděláním právník, se hájí neznalostí zákonů. Nešlo podle něj o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení.

Nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí si všimli celníci na ruzyňském letišti, kteří poté kontaktovali Národní galerii, jež měla dílo v minulosti dlouhodobě zapůjčeno.

Obraz s názvem Sedící žena je nyní v rukách soukromého majitele. Jde o kvaš na dřevě z roku 1909, který pochází z významné sbírky Vincence Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy