reklama
 
 

Mánes vystavuje Picassa, za jehož vývoz hrozí vězení

11. 6. 2011 9:43
Galerista Třeštík je obviněn z porušení zákona

Praha - První desítky návštěvníků letošního veletrhu Art Prague v Mánesu si v pátek prohlédly rané kubistické dílo Pabla Picassa - Sedící žena. Na jeho vystavení v Česku se spolupodílí galerista Jan Třeštík, kterého policie před několika týdny obvinila z toho, že se na počátku roku pokusil právě tento obraz nelegálně vyvézt za hranice Česka. Sedící žena bude vystavena i v sobotu po téměř celý den. Poté se vrátí zpět do depozitáře majitele.

"Zatím se vystavení Picassa na návštěvnosti nijak neprojevilo, ale je možné, že si tuto příležitost nenechá v sobotu uniknout hodně lidí," řekla v pátek ředitelka veletrhu Art Prague 2011 Iva Nesvadbová.

Sedící žena se české veřejnosti představila po více než dvanácti letech. Neprůstřelným sklem chráněný vzácný obraz je pod dohledem ochranky v prostoru za černými panely, kam mohou vstoupit maximálně tři lidé. Součástí zpřístupnění obrazu veřejnosti měla být i panelová diskuse odborníků na výtvarné umění a galeristů. Ti se však nakonec nesešli.

Obraz měl být do výstavních prostor na nábřeží instalován už na začátku týdne. Kvůli počasí a technickému stavu galerie ale byla instalace obrazu ohrožena. "Po průtrži mračen na několika místech v galerii zatékalo, takže majitel byl rozhodnut obraz v Praze nevystavit. Nakonec jsme ale malbu umístili do ochranného boxu a zvolili jiné, bezpečnější místo," uvedl galerista Třeštík.

Podle ředitelky veletrhu Art Prague Nesvadbové jsou všechny "drobné obtíže" nyní vyřešeny.

Třeštíka policie letos v květnu obvinila z porušení zákona o státní památkové péči, za což mu hrozí až dva roky vězení. V současné době je stíhán na svobodě. Bývalý ředitel Galerie Středočeského kraje podle kriminalistů porušil zákon, když letos v lednu vydal k vývozu Picassova aktu Sedící žena osvědčení.

Protože je ale obraz kulturní památkou, je k vývozu potřeba povolení ministerstva kultury. Sám Třeštík, který je vzděláním právník, se hájí neznalostí zákonů. Nešlo podle něj o žádný pokus o nelegální vývoz, ale o úřední pochybení.

Nejasností v dokumentaci k převezení díla do zahraničí si všimli celníci na ruzyňském letišti, kteří poté kontaktovali Národní galerii, jež měla dílo v minulosti dlouhodobě zapůjčeno.

Obraz s názvem Sedící žena je nyní v rukách soukromého majitele. Jde o kvaš na dřevě z roku 1909, který pochází z významné sbírky Vincence Kramáře, který kupoval Picassova raná kubistická díla v Paříži ještě v době, kdy Picasso nebyl slavný.

autoři: Kultura, ČTK | 11. 6. 2011 9:43

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama