Literatura na webu - almanach Wagon

David Bernardy
19. 11. 2005 0:00
V novém seriálu Vám budeme představovat zajímavé české internetové stránky věnované literatuře, literátům a jejich tvorbě.

V prvním díle jsme se zaměřili na almanach Wagon. Při hodnocení nebudeme ani tak hledět na kvality uveřejňovaných děl, nýbrž se zaměříme na přehlednost, zajímavost a dostupnost stránek.

Wagon vyjíždí z depa druhým rokem každé tři měsíce a nejen tím se liší od podobně nazvaného, častěji aktualizovaného internetového magazínu o literatuře Tramvaj načerno. Zatím se během osmi jízd ve Wagonu svezlo 47 cestujících. Ponejvíce básnířek a poetů, občas do kupé přisedli prozaik či prozaička, výjimečně se objeví tuláci s fotoaparátem a výtvarníci. Nejstarším přepravovaným je básník Ladislav Rusek (* 1927), nejmladší tvůrce Ernest Gaskin do Wagonu nastoupil v šestnácti letech.

Náklad Wagonu

První rubrikou je Telegrafní sloupek. Své úvodníky nejen o tvorbě literatury, literárních soutěžích a písmácích samých zde prezentuje šéfredaktorka Jitka "Natasha" Srbová.

Po kliknutí na Náklad se zobrazí aktuální číslo Wagonu. Vybírat můžete podle abecedně seřazených autorů, oddělena je poezie a próza. Od čísla I/05 jsou almanachy dostupné ve formátu pdf, který ocení příznivci tištěných textů. Galerie fotografií zde nenajdete, na titulní stránce pdf zpracování figuruje jediná fotka, kompletní galerie si lze prohlédnout pouze pod osobní stránkou autora v rubrice Cestující. Z neznámých důvodů jen dvě galerie jsou k vidění v rubrice jim určené (Nahýbejte se z oken). Pdf verze obsahuje pouze básně a prózu, ostatní rubriky si prohlédnete jen v on-line almanachu.

Jak funguje Wagon

Zbrusu novou rubrikou je Drážní inspekce. Redaktoři slibují recenze vycházejících i starších knih, zajímavých koncertů, výstav a jiných kulturních událostí. O jejím smyslu promluví teprve budoucnost.

V rubrice Z jiných tratí je v každém čísle k přečtení medailon zavedeného básníka s ukázkou z jeho tvorby - seznámit jsme se již mohli například s Karlem Šiktancem nebo Milanem Nápravníkem. Zhlédnout můžete též prezentaci autorských čtení, které autoři Wagonu pořádají či se jich účastní, a to sice v rubrice Události na trati. Díky fotkám z akcí můžete některé autory poznat i vizuálně.

Stránky jsou vyladěny pro prohlížeč Microsoft Internet Explorer, ale fungují i v Mozille a Opeře, kde se však některé části webu zobrazují vadně. Web je uživatelsky příjemný, rubriky stylově korespondují s "železničářskou atmosférou" almanachu. Řazení do rubrik by ale mohlo být prováděno pečlivěji, stejně tak chybí možnost rychleji si najít autora podle zaměření. Prozaici a básnící jsou totiž rozlišeni pouze v obsahu jednotlivých čísel, nikoliv v abecedním seznamu všech autorů.

Almanach je ale v každém případě zajímavým počinem. Soudě podle neubývajícího počtu stránek, stále kvalitnějšího obsahu i pochvalných ohlasů se v příštím roce dočkáme dalších čtyř Wagonů s atraktivními cestujícími.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 4 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy