reklama
 
 

Letošní Seifertovu cenu dostane Ludvík Kundera

22. 9. 2009 12:08
S cenou se pojí finanční odměna 250 tisíc korun

Praha - Cena Jaroslava Seiferta, prestižní literární ocenění udělované od roku 1986, zná pro rok 2009 svého majitele. Stal se jím Ludvík Kundera, básník, dramatik, esejista, literární historik, editor a překladatel.

Cena mu byla udělena za "celoživotní literární dílo, vydávané ve Spisech L. K.". Cenu a finanční odměnu 250 000 Kč převezme laureát z rukou Františka Janoucha, zakladatele Nadace Charty 77, dne 12. října 2009 na slavnostním ceremoniálu v Rezidenci primátora v Praze.

O udělení Ceny Jaroslava Seiferta rozhodla porota pod vedením Jiřího Brabce, ve které zasedli Michal Bauer, Václav Jamek, Marie Jirásková, Jiří Peňás, Miloslava Slavíčková, Michael Špirit a bez hlasovacího práva František Janouch, předseda Správní rady Nadace Charty 77.

Ludvík Kundera, mimo jiné důkladný znalec a editor díla Františka Halase a autor halasovské monografie, je v českém písemnictví přítomen od 40. let minulého století, byť s omezenými publikačními možnostmi v letech sovětské okupace. Svou knižní prvotinu, básnickou sbírku Konstantina, vydal bratranec Milana Kundery roku 1946. Literárně aktivní zůstává kmenový autor brněnského Atlantisu i v devadesátém roce svého života.

"Jsem rád, že letošní volba padla na Ludvíka Kunderu, osobnost v českém uměleckém světě jen stěží přehlédnutelnou. Velice si tohoto autora cením jak pro jeho vlastní tvorbu, tak i pro jeho překladatelskou a literárně-historickou činnost, která českým čtenářům přiblížila zejména německy psanou literaturu," komentuje výběr poroty Janouch.

Cena Jaroslava Seiferta (udělovaná od roku 1986 nejprve ve Stockholmu, od roku 1990 v Praze) se uděluje za vynikající literární dílo zveřejněné v posledních třech letech, výjimečně i za dílo celoživotní. Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každoročně 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Ludvík Kundera - rodák z Kunštátu na Moravě, jenž je též znalcem čajového obřadu - se stal dvacátým devátým laureátem.

Autor narozený 22. března 1920 je básník, dramatik, prozaik, překladatel, editor, literární historik, člen Sdružení Q. V jeho rozsáhlém díle je tak zastoupena poezie, próza, dramata, eseje, montáže a odborné literární práce, psal i rozhlasové a televizní hry. Jeho překladatelské dílo obsahuje desítky titulů - nejvíce z německé literatury, potom z francouzské, bulharské i slovenské.

Jeho tvorba je spjata s avantgardními směry, především surrealismem. Byl totálně nasazen v Německu, po návratu spoluzakládal s Ottou Mizerou, Zdeňkem Lorencem, Vratislavem Effenbergerem a Zbyňkem Havlíčkem surrealistickou skupinu Ra. Byl redaktorem časopisu Blok a pracovníkem brněnské pobočky Svazu čs. spisovatelů.

V letech 1968 až 1970 působil jako dramaturg Mahenova divadla v Brně. Jako historik se zaměřoval zejména na Františka Halase, Hanse Arpa a Bertolta Brechta. Ve svých rozhlasových hrách usiloval o antiiluzivní divadlo.

Od roku 1990 Ludvík Kundera příležitostně přednášel na univerzitách v Česku i zahraničí. V roce 2002 převzal na lipském mezinárodním knižním veletrhu Cenu za celoživotní dílo oceňující přínos ke zprostředkovávání české a německé literatury.

V den státního svátku 28. října 2007 mu prezident Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

autoři: Kultura, Red Kul | 22. 9. 2009 12:08

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama