Kapoorova babylonská věž dohlédne na olympiádu

Adam Pešek
16. 5. 2012 9:16
Rudě ocelovou dominantu olympijského parku vytvořil proslulý sochař Anish Kapoor
Foto: Reuters

Londýn - Dominanta londýnského Olympijského parku, 155 metrů vysoká ocelová věž ArcelorMittal Orbit od proslulého sochaře Anishe Kapoora, vyvolává smíšené reakce, na to je ovšem Kapoor zvyklý.

Na někoho jeho nejnovější kreace působí jako karnevalová atrakce, na další jako nesmyslné vodovodní potrubí. Její tvůrce se však domnívá, že si jí Britové brzy zamilují.

Vždyť přece většina ikonických věží se zpočátku potýkala s odporem veřejnosti a třeba Eiffelovu věž považovali Pařížané hned po jejím dokončení za jednu z nejpříšernějších staveb. Červenou spirálovitou stavbu s vyhlídkou zatím potkává podobný osud, předvídá Kapoor.

Foto: Reuters

„Myslím, že kontroverze je v pořádku. Je to součást díla, ať už se vám to líbí nebo ne," říká Anish Kapoor. 

Stavbu, jeho největší sochu, na které spolupracoval s designérem Cecilem Balmondem, samozřejmě považuje za krásnou, ale zároveň také za experimentální a znepokojující. „Myslím, že slovo krása v sobě zahrnuje určitou znepokojivost," dodal.

Monumentalita především

Jak je u Kapoora zvykem, mnohatunová konstrukce má symbolizovat a vyvolávat cosi nehmotného, tentokrát dokonce bláhově nehmotného. Kapoor při popisu tohoto "jeřábu k věčnosti" mluví o připomínce Babylonské věže. A zcela konkrétním vzorem se stala malba Pietera Brueghela z roku 1563. Ta se z široké základny postupně vine k nebesům a její cibulovitou základnu si ponechala i věž ArcelorMittal Orbit.

Designéři ji nicméně přetransformovali do moderního světa a klasický stavební materiál z malby nahradila trubková ocel sestavená do nepravidelných smyček. Železný industriální kolos navíc má bizarnější horní část, pozornost ale přitahuje především svou velikostí, což je ostatně jeden z poznávacích rysů Kapoorovy tvorby. Jím vytvořená nová londýnská dominanta je totiž se svými 155 metry vyšší než Big Ben nebo Socha svobody v New Yorku.

Pocit monumentálnosti má navodit už samotný příchod k věži, kde se nad hlavou tyčí obrovský „trombón" vypadající, jako by chtěl návštěvníka vcucnout do jiného světa. Kapoorovu rukopisu pak kromě všeobjímajícího pocitu odpovídá i jeho oblíbená krvavě rudá barva oceli.

Foto: Reuters

Investice do budoucna

Kritické hlasy se netýkají pouze podoby největšího britského uměleckého díla, ale obracejí se i k finanční stránce velkolepé stavby. V době, kdy země čelí škrtům v rozpočtu a hospodářské recesi, ji mnozí považují jako zbytečné vyhazování peněz. Tomu přitakávají i Londýňané žijící v bezprostřední blízkosti Olympijského parku, kteří by dle vyjádření pro Guardian uvítali spíše investici přímo do vylepšení svého okolí, než zpestření každodenního panoramatu.

Převážná část z 22 milionů liber (v přepočtu cca 700 milionů korun), což je výsledná cena stavby, šla ale z finančních zdrojů společnosti ArcelorMittal, která patří k největším producentům oceli na světě.

Věž ve východní části Londýna by navíc měla přispět k celkové regeneraci oblasti, kterou má právě Olympijský park nastartovat. Starosta města Boris Johnson stavbu dokonce nazval vábničkou investic nebo symbolem prosperity a růstu.

Foto: Aktuálně.cz

Kde Kapoor obrací svět vzhůru nohama?

Veřejnosti bude budova s vyhlídkou přístupná od začátku olympijských her, konkrétně od 27. června. Pojmout by měla až 700 návštěvníků za hodinu. Ti se výtahem dostanou do vrchní části s vyhlídkovou terasou a zpátky můžou sejít po spirálovitém schodišti.

Společně se sportovním kláním však její otevírací doba skončí a znovu se věž otevře až v roce 2014, kdy se sportovní areál promění na obytnou část s novými čtvrtěmi.

Aktuálně pak je Kapoorova tvorba k vidění i v královských Kensingtonských zahradách, kde umělec vystavil několik různých specificky zakřivených zrcadel. Ty do poklidného prostředí přenáší obraz nebe nebo realitu převrací horizontálně. A právě podle této skulptury se venkovní výstava jmenuje příznačně Turning the World Upside Down, neboli Obrátit svět vzhůru nohama.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy