Kapoorova babylonská věž dohlédne na olympiádu

Adam Pešek
16. 5. 2012 9:16
Rudě ocelovou dominantu olympijského parku vytvořil proslulý sochař Anish Kapoor
Foto: Reuters

Londýn - Dominanta londýnského Olympijského parku, 155 metrů vysoká ocelová věž ArcelorMittal Orbit od proslulého sochaře Anishe Kapoora, vyvolává smíšené reakce, na to je ovšem Kapoor zvyklý.

Na někoho jeho nejnovější kreace působí jako karnevalová atrakce, na další jako nesmyslné vodovodní potrubí. Její tvůrce se však domnívá, že si jí Britové brzy zamilují.

Vždyť přece většina ikonických věží se zpočátku potýkala s odporem veřejnosti a třeba Eiffelovu věž považovali Pařížané hned po jejím dokončení za jednu z nejpříšernějších staveb. Červenou spirálovitou stavbu s vyhlídkou zatím potkává podobný osud, předvídá Kapoor.

Foto: Reuters

„Myslím, že kontroverze je v pořádku. Je to součást díla, ať už se vám to líbí nebo ne," říká Anish Kapoor. 

Stavbu, jeho největší sochu, na které spolupracoval s designérem Cecilem Balmondem, samozřejmě považuje za krásnou, ale zároveň také za experimentální a znepokojující. „Myslím, že slovo krása v sobě zahrnuje určitou znepokojivost," dodal.

Monumentalita především

Jak je u Kapoora zvykem, mnohatunová konstrukce má symbolizovat a vyvolávat cosi nehmotného, tentokrát dokonce bláhově nehmotného. Kapoor při popisu tohoto "jeřábu k věčnosti" mluví o připomínce Babylonské věže. A zcela konkrétním vzorem se stala malba Pietera Brueghela z roku 1563. Ta se z široké základny postupně vine k nebesům a její cibulovitou základnu si ponechala i věž ArcelorMittal Orbit.

Designéři ji nicméně přetransformovali do moderního světa a klasický stavební materiál z malby nahradila trubková ocel sestavená do nepravidelných smyček. Železný industriální kolos navíc má bizarnější horní část, pozornost ale přitahuje především svou velikostí, což je ostatně jeden z poznávacích rysů Kapoorovy tvorby. Jím vytvořená nová londýnská dominanta je totiž se svými 155 metry vyšší než Big Ben nebo Socha svobody v New Yorku.

Pocit monumentálnosti má navodit už samotný příchod k věži, kde se nad hlavou tyčí obrovský „trombón" vypadající, jako by chtěl návštěvníka vcucnout do jiného světa. Kapoorovu rukopisu pak kromě všeobjímajícího pocitu odpovídá i jeho oblíbená krvavě rudá barva oceli.

Foto: Reuters

Investice do budoucna

Kritické hlasy se netýkají pouze podoby největšího britského uměleckého díla, ale obracejí se i k finanční stránce velkolepé stavby. V době, kdy země čelí škrtům v rozpočtu a hospodářské recesi, ji mnozí považují jako zbytečné vyhazování peněz. Tomu přitakávají i Londýňané žijící v bezprostřední blízkosti Olympijského parku, kteří by dle vyjádření pro Guardian uvítali spíše investici přímo do vylepšení svého okolí, než zpestření každodenního panoramatu.

Převážná část z 22 milionů liber (v přepočtu cca 700 milionů korun), což je výsledná cena stavby, šla ale z finančních zdrojů společnosti ArcelorMittal, která patří k největším producentům oceli na světě.

Věž ve východní části Londýna by navíc měla přispět k celkové regeneraci oblasti, kterou má právě Olympijský park nastartovat. Starosta města Boris Johnson stavbu dokonce nazval vábničkou investic nebo symbolem prosperity a růstu.

Foto: Aktuálně.cz

Kde Kapoor obrací svět vzhůru nohama?

Veřejnosti bude budova s vyhlídkou přístupná od začátku olympijských her, konkrétně od 27. června. Pojmout by měla až 700 návštěvníků za hodinu. Ti se výtahem dostanou do vrchní části s vyhlídkovou terasou a zpátky můžou sejít po spirálovitém schodišti.

Společně se sportovním kláním však její otevírací doba skončí a znovu se věž otevře až v roce 2014, kdy se sportovní areál promění na obytnou část s novými čtvrtěmi.

Aktuálně pak je Kapoorova tvorba k vidění i v královských Kensingtonských zahradách, kde umělec vystavil několik různých specificky zakřivených zrcadel. Ty do poklidného prostředí přenáší obraz nebe nebo realitu převrací horizontálně. A právě podle této skulptury se venkovní výstava jmenuje příznačně Turning the World Upside Down, neboli Obrátit svět vzhůru nohama.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy