Jeff Koons prodal srdce. A zlomil tím aukční rekord

tur
16. 11. 2007 12:20
VIDEO: Kronikář popkultury je žijícím králem dražeb
Foto: Aktuálně.cz

New York - Za rekordní sumu 23,6 milionu dolarů byl ve středu v aukční síni Sotheby's vydražen objekt Hanging Heart (Magenta/Gold) neboli Visící srdce (Fuchsiová/Zlatá) od amerického umělce Jeffa Koonse.

Srdce o výšce 2,7 metru a váze 1600 kg spuštěné od stropu vyhlíží jako obří ozdoba ještě většího vánočního stromečku. Jeho autor bývá titulován slovy komentátor komerční popkultury a jindy obchodník s bezvýznamným kýčem - což ve výsledku můžou být identické položky, záleží jen na odstupu a úhlu pohledu.

Dílo  koupila manhattanská Gagosian Gallery, která už den předtím vydražila jiný Koonsův kus Diamond (Blue) za 11,8 milionů dolarů na aukci v Christie's.

Nákupem srdce padlo aukční prvenství Damiena Hirsta z letošního června, kdy jeho objekt Lullaby Spring - skříňka obsahující 6 136 ručně malovaných pilulek - vydělal 19,5 milionu.

Koons, který na uměleckou scénu vtrhl v 80.  letech a kariéru přiživil mimo jiné  krátkodechým manželstvím s italskou pornohvězdou Cicciolinou, své rané dílo sytil taktikami okoukanými z praxe médií a reklamních kampaní.

I proto není středeční koupě prvním momentem, kdy se člověk, kterého New York Magazine stále řadí mezi současných nejvlivnějších umělců, vyhoupl na prodejní špici.

V roce 2001 se jeho komediantsky pozlacená porcelánová socha Michaela Jacksona pózujícího s opičím miláčkem Bubblesem prodala za 5,6 milionu doalrů. Socha vznikla podle propagační fotografie a byla částí rozsáhlejšího cyklu s názvem Banality.          

Téměř čtyřnásobný nárůst cen v rozmezí šesti let vypovídá nejen o současném uměleckém trhu, ale také o statutu Jeffa Koonse, který kromě označení žijící legendy získává i přídomky jako Ronald Reagan sochařství.

Foto: Aktuálně.cz

New York Times jej neváhal ocejchovat jako personalizaci toho "druhu sebepropagačního hypeu a senzacionalismu, který charakterizuje to nejhorší z osmdesátých let".

Nerezové srdce patří do čtyřdílné série Celebration (Oslava). Autor ji plánoval více než 10 let a pohrává si v ní se symboly dětství, které převádí do robustních tvarů. Což je další parádní tah  - když bereme v potaz, že dílo vstupuje na trh ovládaný jasnými a srozumitelnými ikonickými znaky.

Přesto mu pořád uniká status nejdražšího žijícího umělce vůbec; ten drží Hirst se svou diamantovou lebkou, za kterou konsorcium investorů - ve kterém je prý i sám autor - dalo 100 milionů dolarů.

Tím známý britský skandalista překonal letos v půli roku Američana Jaspera Johnse. Jeho práci si neznámý kupec cenil na 80 milionů dolarů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy