Jára Cimrman má opět nové CD

RiK, ČTK
23. 11. 2005 0:00
Praha - V díle neuznaného velikána českých dějin stále existují zvukem nezmapovaná místa. Právě proto včera proběhl křest Járova nového CD.

Také potrubní dopravou osob se zabýval světoběžník a vynálezce Jára Cimrman. Právě na jeho žádost prý vyvinuli bratři Mannesmannovi bezešvé trubky. Potrubí se švem totiž ničilo cestujícím oděv. Lékařská komora však dopravu osob trubkami zakázala. I tuto informaci obsahuje přebal nového dvojalba Supraphonu nazvaného Posel světla. Cédéčko v Praze představili zakladatelé divadla, rozvíjejícího už osmatřicet let odkaz českého fiktivního génia.

Posel světla se společně s jednoaktovou hrou Vizionář hraje v představení Posel z Liptákova, ale na stejnojmenném CD nebylo z kapacitních důvodů uvedeno. DVD vizuální verze jej však obsahuje. Teď mají možnost ocenit kvality této Cimrmanovy futuristické hry i posluchači.

O nahrávce hovoří cimrmanolog Zdeněk Svěrák:

#reklama

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy