Hřbitovní minigalerii obsadila psí kost Jiřího Davida

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 4. 2010 10:24
Olšany: schránka na urnu číslo F43 slouží umění
Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Jiří David je dalším umělcem, který vystavuje v miniaturní hřbitovní "galerii" na pražských Olšanech.

Výtvarník, jehož ve veřejném prostoru proslavila trnová koruna nad Rudolfinem nebo neonové srdce na Pražském hradě, před měsícem odhalil na náměstí Franze Kafky přes šest metrů vysokou Klíčovou sochu. Nyní se jeho bezejmenné dílo muselo vejít do schránky na urnu.

"Intimnější věci jsou možná někdy ještě silnější než velké instalace," řekl David na "vernisáži", které se zúčastnila hrstka jeho studentů z Akademie výtvarných umění. Do sklenice s vodou umístil psí kost, na kterou "narouboval" třešňovou větvičku s rašícími květy.

Foto: Aktuálně.cz

Atypická "galerie" F43 na Olšanských hřbitovech působí již několik měsíců, Davidova instalace je její v pořadí šestou výstavou. Název výstavního prostoru určil sektor a číslo schránky pro urnu, kterou si "galeristé" od správy hřbitovů pronajali na deset let.  Nenápadný box je v jednom z kolumbárií u zdi hřbitova, která přiléhá k ulici Jana Želivského.

Hřbitovní výstavy pořádá Lukáš Berberich společně s Davidovou japonskou studentkou Jumiko Ono. "Galerie" původně vznikla jako její jednorázový školní projekt. A nápad vystavit umění v proskleném prostoru pro urnu Berbericha zaujal. "Výstavami chceme ten prostor jenom respektovat, nesnažíme se nikoho provokovat," říká.

Většina návštěvníků hřbitovů si koneckonců jejich instalací obvykle vůbec nevšimne. "Neměli jsme žádné konflikty, setkali jsme se jen s pozitivními ohlasy, nebo nás lidé ignorují."

Ani při pronájmu boxu prý "provozovatelé galerie" nenarazili na žádná omezení. Nyní nicméně přiznávají, že se zvyšujícím zájmem budou zřejmě se správou hřbitovů jednat.

 

Lukáš Berberich a Jumiko Ono o Galerii F43

Své zkušenosti máme tendenci kategorizovat do pevných bloků, které po určitou dobu definují naši existenci, aby se později staly záchytným bodem pro vzpomínky, k nimž přiřazujeme specifické situace, místa a osoby dočasně spojené s absurdním představením, jemuž říkáme život. A i ten nevyhnutelně končí pod dalším blokem - náhrobním kamenem, hlínou nebo v urně úhledně zasazené do prostoru.

Foto: jlbjlt.net

Z toho vychází i naše galerie F43, na kterou bychom vás rádi upozornili. Náš výstavní prostor vás sice neohromí svou rozlohou, ale jeho jedinečnost je nezpochybnitelná. Galerie F43 se totiž nachází přímo na nejvýznamnějším českém místě mrtvých - Olšanském hřbitově.

Nesnažíme se však o ironii ani sarkasmus, ale jde nám o to využít specifičnost daného místa, které vybízí k nezvyklým formám a pro umělce znamená určitou výzvu. Pietní atmosféra Olšanského hřbitova a jeho kouzlo dává podnět k nezvyklým úvahám, tvůrčím podnětům i zamyšlením.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy