Praha - Slovanská epopej Alfonse Muchy se zatím nestala kulturní památkou. Ministerstvo kultury upravilo úterní informaci s tím, na poslední chvíli prý dorazil rozklad Prahy. Následuje tedy nová patnáctidenní lhůtna, než na něj úřad zareaguje a než rozhodnutí vstoupí v platnost.
Ještě v úterý odpoledne mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík tvrdil, že se nikdo z aktérů proti návrhu neodvolal. Rozklad Prahy je prý ncméně spíše formální. Ministerstvo pravděpodobně námitce vyhoví a návrh upraví.
Radní Ondřej Pecha (ODS) řekl, že Praha požádala ministerstvo o upřesnění některých formulací. Podle něj z rozhodnutí jednoznačně nevyplývá, že unikátnost obrazů je v tom, že jde o kompletní soubor a že obrazy nebyly "rozprášeny". "Jinak ale souhlasíme úplně ve všem a návrh akceptujeme," uvedl.
Pokud pak rozhodnutí vstoupí v platnost, což je velmi pravděpodobné, musí vlastník oznamovat změny užívání a nakládání s památkou obecnímu úřadu. V tomto případu budou v kontaktu především památkový odbor pražského magistrátu a Galerie hl. města Prahy. Ta bude muset památkáře informovat o každém zásahu, který by chtěla učinit - například pokud by chtěla obrazy restaurovat. Památkáři k tomu musí vydat stanovisko.
Nicméně nutnost vydávat stanovisko se netýká přesunu z jednoho veřejného místa na druhé - a tedy ani současné kauzy a sporu o epopej. To, že se dílo stává památkou, s největší pravděpodobností nezastaví ani stěhování obrazů z Moravského Krumlova do Prahy. Podle ředitele galerie Milana Bufky by efekt mohl být spíše opačný. "Pomůže nám to tlačit na Moravský Krumlov, aby epopej vydal, nebo aby něco udělal se zámkem," řekl.
Zapečetěno
Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů už dvakrát zakázal a minlý týden obrazy na zámku zapečetil. Tvrdí, že tak rozhoduje na základě žádosti části Muchovy rodiny, která zpochybňuje, že obrazy patří Praze. První zákaz zrušil Jihomoravský kraj.
Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili. Minulý týden Praha oznámila, že do voleb stěhování epopeje odloží.
"Posílal jsem minulý týden Moravskému Krumlovu přípis se žádostí na odstranění protiprávního stavu - tedy zapečetění zámku a odebrání věci," informoval nyní Bufka. Galerie nyní čeká, až se jí Moravský Krumlov vyjádří. Město už dostalo od soudu pokutu 80 tisíc korun za to, že brání Praze ve stěhování.
Záležet bude také na tom, jak se spolu domluví nové vedení radnic v Praze a v Moravském Krulově. Dosavadní starosta Krumlova Jaroslav Mokrý (ODS) ve volbách propadl, stejně tak se mění vedení hlavního města.
Strana TOP 09, která vyhrála volby v Praze, nesouhlasí se způsobem, jak se měla epopej z Krumlova do Prahy přemístit. Dokonce by prý podle médií ponechali epopej v Krumlově do doby, než pro ni v metropoli vznikne stálý pavilon. Vyjednávání o nových vedeních obou měst však ještě neskončila.
Havel na straně Krumlova
Stěhování obrazů do Prahy do doby, než pavilon vznikne, odmítá Muchův vnuk John. Muchova rodina je v názorech na přesun díla nicmébněš rozdělena, jeho nevlastní sestra Jarmila Mucha Plocková ho naopak podporuje.
Záměr přestěhovat epopej do Prahy vyvolal nejen v Krumlově, ale i na Moravě vlnu nevole. Petici proti tomu podepsalo 7000 lidí. Podle nich Praha nepostavila pro epopej pavilon, který Mucha požadoval, a nenaplnila tak malířovu vůli i podmínky, za nichž dílo získala. Navíc prý přesun poškodí místní podnikatele.
Pro to, aby epopej zůstala na Moravě, se zasazuje i tamní hejtman Michal Hašek. Na straně Krumlova je Václav Klaus a nejnověji se za město postavil exprezident Václav Havel. Praha si podle něj na Muchovo dílo desetiletí nevzpomněla a nyní udělala podivný manévr. V souvislosti s chystaným stěhováním epopeje kritizoval také ředitele Národní galerie Milana Knížáka.
"V Moravském Krumlově to byla jedna z nejdůležitějších památek, chodili tam lidi, jezdili se tam dívat, v Praze se to téměř ztratí," prohlásil Havel a tím, že moravské město se o Muchovo dílo po desítky let stará. Bývalý prezident má dojem, že Knížák umístěním epopeje v budově Národní galerie nahrazuje kvalitní výstavy, které nedokáže uspořádat.
Národní galerie se proti tvrzením ohradila. "Výstavní program nepřehlédnutelně bohatý, akcentuji skutečnost, že NG má osm stálých expozic, jen ve Veletržním paláci se ročně koná bezmála 15 výstav, což vedle péče o stálé expozice Veletržního paláce rozhodně není malý počet," vzkázala mluvčí galerie Petra Jungwirthová.