Hanáková, to je bílý kůň na nejkrásnějším ministerstvu

Jan Gregor Jan Gregor
27. 9. 2012 7:15
Komentář: Alena Hanáková je nejsubmisivnější šéf kultury, kterého jsme kdy měli
Foto: Vojtěch Marek

Názor - Vždy se dají věci dělat lépe. Takové je krédo ministryně kultury Aleny Hanákové zveřejněné na jejích osobních internetových stránkách. Každý, kdo sledoval její nepovedenou anabázi kolem odvolání šéfa Národního divadla Ondřeje Černého, by asi souhlasil, že si nemohla vybrat přesnější životní motto. Vyhazov ředitele nejdůležitější divadelní instituce v zemi provázela taková míra diletantismu, že už se skoro nedal provést a zdůvodnit hůře.

Když v prosinci loňského roku rezignoval na svůj post Jiří Besser, zdálo se, že s nástupem Aleny Hanákové by se na ministerstvo mohla vrátit alespoň trochu vybranější politická kultura. Že by se ve své funkci nemusela dopouštět podobných siláckých excesů jako hřmotný exstarosta Berouna.

Ten si například proti sobě poštval celou kulturní scénu, když odvolal uznávaného šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opělu jen pár týdnů před tím, než měl odejít do důchodu.

Důvody byly nepřesvědčivé a později vyšlo najevo, že Opělův konec souvisel s jeho nesouhlasem s nestandardním postupem při výběru dodavatele pro stavbu nového depozitáře. A Hanáková nebyla ve funkci ani tři čtvrtě roku a podobně humpolácky provedené odvolání šéfa důležité kulturní instituce si připsala na své konto sama.

Foto: Jan Langer

Nekontrolovatelní nepřátelé

Ve slavných Událostech, komentářích ze dne 7. září, v nichž Alena Hanáková vstoupila do análů bezděčné politické zábavy svým zmateným zdůvodňováním hodinové výpovědi Ondřeje Černého, se čerstvě propuštěný ředitel vyjádřil v tom smyslu, že ministerstvo coby zřizovatel vnímá šéfy svých příspěvkových organizací jako nepřátele. Možná jsou to příliš emotivní slova. Jisté ale je, že ministerstvo jedná často se zástupci kulturních institucí z pozice ryzí síly, aniž by se orientovalo v provozu té které organizace.

V kulturní politice je řada dlouhodobě neřešených systémových problémů (naposledy se v uplynulých týdnech bouřila regionální divadla), většina konfliktů se ale samozřejmě týká hlavně přerozdělování financí. Což je v rezortu, jehož ministři si nedokáží na vládě vybojovat ani jedno procento ze státního rozpočtu, vskutku delikátní problém.

V březnu do úřadu jako velká voda vstoupil nový ekonomický náměstek Martin Sankot s jasným mandátem a úkolem co nejvíce ušetřit. Rozhodl se radikálně překopat financování příspěvkových organizací, protože mu vadila jejich údajná „nekontrolovatelnost".

Foto: Jan Němec

Svedl pojištění všech spravovaných institucí pod jednu firmu, byť mnozí ředitelé namítali, že jim zasahuje do jejich autonomie. Novou modlou se staly audity a analýzy. A vše nakonec nasvědčuje tomu, že pád Ondřeje Černého nesouvisel ani tak se Státní operou, ale s tím, že si šéf Národního divadla dovolil Sankotovi vzdorovat a jako odpovědný lídr firmy s mnohasetmilionovým rozpočtem se snažil pro příští rok u svého zřizovatele vyjednat co nejlepší podmínky.

Kulturní Kalousek

Správná otázka zní, jakou roli hraje v tomhle příběhu a v chodu ministerstva vůbec samotná Alena Hanáková. Odpověď není příliš povzbudivá. Když měla v televizi obhajovat církevní restituce, tedy patrně nejdůležitější agendu ministerstva pro toto volební období, znemožnila se poprvé výrazněji v televizi, když ze sebe dokázala vysoukat jen fráze a neznala elementární fakta a souvislosti.

Když v přímém přenosu obhajovala radikální řez v Národním divadle, tak Ondřeje Černého před konsternovanou Danielou Drtinovou v zásadě chválila a vše dorazila tvrzením, že když někoho odvoláte, tak to přece neznamená, že ho tím trestáte.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ve výčtu slabých ministrů kultury je politička nominovaná za Starosty jen poslední v dlouhé řadě. Do historie ale vstoupí patrně jako ten nejsubmisivnější. O ministru financí, s nímž by z pozice své funkce měla bojovat o každý milion do podfinancovaného rezortu, se vyjadřuje v rozhovorech vesměs poníženě a patolízalsky („pan Kalousek je kulturní člověk, vím, že chodí do kina").

Docela bych chtěl být u toho, když jde ztrémovaná paní ministryně mluvící v naučených frázích k ministru financí, proslulým svou „galantností" vůči svým kolegyním v politice, o něčem vyjednávat: třeba o navýšení peněz do balíku investičních pobídek pro filmaře.

Fackovací panák

Z mediálních výstupů Aleny Hanákové je zřejmé, že se v agendě úřadu moc neorientuje. O jejím vztahu k rezortu asi nejvíce vypovídá její několikrát vyslovené přesvědčení, že má „to nejkrásnější ministerstvo mezi všemi", protože umělci jsou krásní, emotivní a citliví lidé, jak se vyjádřila například u Karla Šípa ve Všechnoparty. Tohle už se nedá označit jinak než boží prostota.

Foto: Jan Langer

Ve stejném pořadu připustila, že už si zvykla být fackovacím panákem. Lepší termín je třeba nastrčený -  nepochopitelně loajální - bílý kůň, který slouží jako symbolický hromosvod, po kterém stečou jako blesky všechny výtky proti ministerstvu. Pokud není úplně splachovací, musí být těžké být v její kůži: snášet neustálé narážky na svou nekompetentnost, zarputile odmítat jakékoli své pochybení.

Hanáková by ještě mohla odejít sama a středem. Zaslechl jsem od svého kamaráda novináře, že její dny na ministerstvu už jsou prý sečteny, ale Petr Nečas čeká na její výměnu až po senátních volbách. Možná jsou to jen drby a ani by to nebyl automaticky důvod k jásání. Při personální politice posledních vlád v oblasti kultury není zaručené, že by nepřišel ještě někdo horší. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS, muži v semifinále neuspěli

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Finále závodu kajakářů bude překvapivě bez českého zastoupení. V semifinále v Bratislavě vypadli olympijský šampion Jiří Prskavec, vítěz Světového poháru a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš i stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

Obhájce světového titulu Prskavec nastupoval po devatenáctém místě v kvalifikaci jako první z českých závodníků a po nepříliš vydařené jízdě se zařadil na šestou příčku se značnou ztrátou na nejlepší. Od finálové desítky ho nakonec dělilo jen pět setin. Oba jeho reprezentační kolegové dostali padesátisekundovou penalizaci. Přindiš se nevešel celou hlavou do jednadvacáté branky, Hradilek stejně chyboval o branku dříve.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy