reklama
 
 

Halík napsal nejlepší teologickou knihu. O ateismu

25. 8. 2011 13:10
Dokáže prý podat křesťanství novým způsobem

Praha - Teolog a filozof Tomáš Halík převzal ve čtvrtek ve Vídni cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu v letech 2009 a 2010.  Ocenění udělila katolickému knězi Evropská společnost pro katolickou teologii za jeho sbírku teologických esejů Vzdáleným nablízku.

Kniha je o dialogu víry a ateismu, zároveň ji podle Halíka ocení i ti, kdo svou cestu k víře teprve hledají. "Jsem prý autorem, který tyto hledající dokáže oslovit a nabídnout jim poklady křesťanské víry novým a neotřelým způsobem," odpověděl Halík na otázku, čím právě jeho kniha zaujala členy mezinárodní teologické společnosti.

Cenu dostal na vídeňském kongresu teologů; jeden exemplář knihy bude osobně předán papeži Benediktu XVI. při papežově setkání s profesory teologie.

Kniha Vzdáleným nablízku (v angličtině Patience with God - Trpělivost s Bohem) vznikla na objednávku amerického nakladatelství Doubleday. Dosud vyšla česky, anglicky, polsky a německy, připravuje se čínská a korejská mutace. V USA ji loni vyhodnotil tamní národní katolický knižní klub jako knihu měsíce.

Podle Halíka čtenáři oceňují to, že píše o své vlastní nelehké cestě víry. "Mé knížky mohly vzniknout jen z naší české a z mé osobní zkušenosti. Mohly vzniknout tam, kde nestačí víra jako dědictví otců, kde tradice byla přervána, nelze na ni jen mechanicky navázat, je třeba zajet na hloubku," komentoval úspěch knihy.

Napsal ji stejně jako své další publikace v lesní poustevně, kam se uchyluje každé léto k meditacím a psaní. I letos tam prý rozpracoval novou knihu, která bude o lásce k Bohu a sobě samému. Dokončena by měla být příští rok.

Knihy Tomáše Halíka byly dosud přeloženy do devíti jazyků a získaly několik domácích i zahraničních literárních cen. Halík je filozof, sociolog, teolog a religionista. Působí jako profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie.

Je držitelem například rakouské Ceny kardinála Königa za rok 2003, loni dostal prestižní Cenu Romana Guardiniho, kterou každé dva roky uděluje Katolická akademie za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby.

autoři: Kultura, ČTK | 25. 8. 2011 13:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama