Halík napsal nejlepší teologickou knihu. O ateismu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 8. 2011 13:10
Dokáže prý podat křesťanství novým způsobem

Praha - Teolog a filozof Tomáš Halík převzal ve čtvrtek ve Vídni cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu v letech 2009 a 2010.  Ocenění udělila katolickému knězi Evropská společnost pro katolickou teologii za jeho sbírku teologických esejů Vzdáleným nablízku.

Kniha je o dialogu víry a ateismu, zároveň ji podle Halíka ocení i ti, kdo svou cestu k víře teprve hledají. "Jsem prý autorem, který tyto hledající dokáže oslovit a nabídnout jim poklady křesťanské víry novým a neotřelým způsobem," odpověděl Halík na otázku, čím právě jeho kniha zaujala členy mezinárodní teologické společnosti.

Cenu dostal na vídeňském kongresu teologů; jeden exemplář knihy bude osobně předán papeži Benediktu XVI. při papežově setkání s profesory teologie.

Tomáš Halík s Václavem Havlem
Tomáš Halík s Václavem Havlem | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kniha Vzdáleným nablízku (v angličtině Patience with God - Trpělivost s Bohem) vznikla na objednávku amerického nakladatelství Doubleday. Dosud vyšla česky, anglicky, polsky a německy, připravuje se čínská a korejská mutace. V USA ji loni vyhodnotil tamní národní katolický knižní klub jako knihu měsíce.

Podle Halíka čtenáři oceňují to, že píše o své vlastní nelehké cestě víry. "Mé knížky mohly vzniknout jen z naší české a z mé osobní zkušenosti. Mohly vzniknout tam, kde nestačí víra jako dědictví otců, kde tradice byla přervána, nelze na ni jen mechanicky navázat, je třeba zajet na hloubku," komentoval úspěch knihy.

Napsal ji stejně jako své další publikace v lesní poustevně, kam se uchyluje každé léto k meditacím a psaní. I letos tam prý rozpracoval novou knihu, která bude o lásce k Bohu a sobě samému. Dokončena by měla být příští rok.

Tomáš Halík a Dalajlama
Tomáš Halík a Dalajlama | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Knihy Tomáše Halíka byly dosud přeloženy do devíti jazyků a získaly několik domácích i zahraničních literárních cen. Halík je filozof, sociolog, teolog a religionista. Působí jako profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, farář Akademické farnosti v Praze a prezident České křesťanské akademie.

Je držitelem například rakouské Ceny kardinála Königa za rok 2003, loni dostal prestižní Cenu Romana Guardiniho, kterou každé dva roky uděluje Katolická akademie za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy