Günter Grass se kaje a Poláci tají

BBC, Hej
23. 8. 2006 16:00
Londýn - Německý spisovatel uznal, že udělal chybu, když šedesát let držel v tajnosti své členství v jednotkách SS. Poláci, jeho největší kritici, mu odpustili.
Foto: ČTK/AP

Spisovatel zaslal zástupcům rodného Gdaňsku otevřený dopis, v němž se omluvil a uvedl, že chápe, že jeho nacistická minulost může být odsuzována. Bývalý polský prezident Lech Walesa pak v reakci stáhnul požadavek, aby Grass vrátil čestné občanství města. Prohlásil, že po přečtení dopisu už nemá s minulostí autora Plechového bubínku žádný problém. "Myslím, že to vysvětlil dostatečně."

Románu Když se loupe cibule, ve kterém se Günter Grass přiznává k dávnému členství v jednotkách SS, se za dva dny prodalo 130 tisíc výtisků.
Románu Když se loupe cibule, ve kterém se Günter Grass přiznává k dávnému členství v jednotkách SS, se za dva dny prodalo 130 tisíc výtisků. | Foto: Aktuálně.cz

K členství v SS se Grass přiznal v rozhovoru o svém autobiografickém románu Když se loupe cibule. Původně měl vyjít až 1. září, ale kvůli obrovskému zájmu o jeho případ, jenž se rychle vzdemul, vyšla kniha  už v polovině minulého týdne a okamžitě zamířila mezi bestsellery.

Grass si hned po přiznání vyslechl silnou kritiku: jedni mu vyčítali, že se vydává za morální ikonu a soudce, ale sám lže, druzí poukazovali na to, že prohlášením si jen dělá reklamu na novou knihu.

Nejsilnější odsudek přišel z Polska: tamní politici Grassovi vzkázali, ať se vzdá občanství Gdaňsku, nebo mu ho zkusí vzít sami. Pak ale autora kontaktovali a jeho odpověď považují za dostatečnou. Podle starosty Pawla Adamowicze dopis obsahoval "odpovědi na řadu otázek a byl opravdu vřelý". 

"Přesto si osobuji právo tvrdit, že jsem se poučil z bolestné lekce, již jsem v mládí dostal. Mé knihy a má politická aktivita o tom vypovídají," dodal osmasedmdesátiletý spisovatel s tím, že až teď s věkem našel vhodný způsob, jak o tom mluvit.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy