Dalibor Chatrný v Topičově salonu zkoumá Výroky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 3. 2011 14:50
Stěžejím tématem výstavy je text a význam slov
Foto: Topičův salon

Praha - Topičův salon na pražské Národní třídě představí průřez dílem experimentujícícho malíře a grafika Dalibora Chatrného. Expozice Výroky, jejímž stěžejním tématem je text a význam slov, čítá desítky maleb, volných pláten a kreseb. Výstava začne 29. března a poslední návštěvníky přivítá o pět týdnů později, 29. dubna.

"Hlavním motivem umělcovy práce je text - nejen z pohledu výtvarného, ale zabývá se i jeho obsahem," říká kurátorka výstavy Ilona Víchová. Expozici, která mapuje Chatrného tvorbu od 70. let až po současnost, je podle ní nutné vnímat jako celek a přijmout i netradiční uspořádání a instalaci děl.

Foto: Topičův salon

Letos pětaosmdesátiletý malíř využívá velké spektrum materiálů a technik. Návštěvníci uvidí zavěšená volná plátna na zdech s úryvky z básní Jaroslava Seiferta, Vladimíra Holana nebo rumunského básníka Paula Celana, ale malé kresby tuší, černobílé obrazy, které autor maloval oběma rukama současně, sérii barevných obrazů Spektrum nebo trojrozměrný sloup ze slov.

To vše na bílých stěnách galerie doplňují úryvky textů a nápisy, které tento šestaosmdesátiletý výtvarník vybral a v několika případech i napsal.  "I ve svém pokročilém věku je neuvěřitelně vitální a zůstal zarytým experimentátorem, který si hraje se slovy i technikou," dodává Víchová.

Své místo na výstavě má i Chatrného zpracování díla Orbis Pictus Jana Amose Komenského nebo slavný Máchův Máj. Texty a úryvky z obou děl autor pozměnil a přejmenoval na Orbe pictus a Májem májen.

Dalibor Chatrný, pedagog, malíř a grafik, se narodil v roce 1925 v Brně a vychází z tamní výtvarné scény. Absolvent Akademie výtvarných umění v Praze je od devadesátých let členem Umělecké besedy.

Patří ke generaci umělců, kteří se počátkem 60. let snažili ve své práci symbolicky navázat na předválečnou tvorbu; stejně tak se ale přiblížil aktuálním trendům (akční a konceptuální umění). Patří k nejvýraznějším a nejproduktivnějším představitelům abstraktního umění u nás.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 7 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy