Českému PEN klubu šéfuje Dědeček

27. 4. 2006 9:00
Praha - Novým předsedou Českého centra Mezinárodního PEN klubu se stal básník a muzikant Jiří Dědeček.
Písničkář Jiří Dědeček
Písničkář Jiří Dědeček | Foto: Dedecek.cz

Nahrazuje spisovatele Jiřího Stránského, který byl předsedou PEN klubu čtrnáct let. Valná hromada zvolila kromě místopředsedů také čestného předsedu klubu, jímž se stal bývalý český prezident Václav Havel.

Dědeček je dlouholetým členem PEN klubu a Stránský už dříve řekl, že by ho rád viděl jako svého nástupce. Dědeček však také kandiduje v červnových volbách a pokud se Strana zelených do sněmovny dostane, bude také poslancem. "Zajímala nás otázka, zda nebudou ty dvě funkce kolidovat ideově," říká sám Dědeček.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Mezinárodní PEN klub vznikl v roce 1921, dnes má 136 center ve 125 zemích. Cílem jejich snažení je zejména svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka. Prezidentem mezinárodního PEN klubu je v současnosti Jiří Gruša.

Český PEN založil v roce 1925 Karel Čapek. Dnes má kolem dvou set členů, kteří pracují ve výborech, například pro vězněné autory.

V lednu rozpoutalo diskusi prohlášení sedmi autorů, kteří uvažovali o tom, kdo by měl Stránského nahradit. Chtěli někoho, kdo dokáže sehnat peníze od sponzorů, a měl by proto být mediálně známý. Oslovili i Michala Viewegha, ten však odmítl.

"Myslím, že jejich představy splňuji jen do určité míry, má tvář není zase až tak mediálně známá," odpovídá na to nový předseda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy