Centrum Prahy ovládne scénografická Intimita & spektákl

Kultura ČTK Kultura, ČTK
25. 3. 2011 13:08
Červnové Quadriennale promění město v centrum divadla
Příprava filmu Josefa Bolfa
Příprava filmu Josefa Bolfa | Foto: PQ

Praha - Podobu i život centra české metropole prý promění na jedenáct červnových dní 12. ročník výstavy Pražské quadriennale scénografie a divadelního prostoru, jež představí práci výtvarníků, designérů a architektů z celého světa.

Výrazně se na tom má podílet projekt Intersekce: Intimita & spektákl, jenž bude jedním z hlavních pilířů programu. Ten propojí žánry současného umění pracující se scénickou akcí - instalace, video art, performance, body art, módu, nová média i architekturu. "Intersekce nabídne na piazzettě Národního divadla třicet boxů naplněných instalacemi a performancemi," říká její kurátorka a umělecká ředitelka PQ Sodja Lotker.

Další výrazné projekty se odehrají ve veřejných prostorách i netradičních místech v centru. Účast přislíbili věhlasní umělci či soubory. Jsou mezi nimi nejvýznamnější současná scénografka Anna Viebrocková, tvůrčí dvojice Ilja a Emilia Kabakovovi, choreograf a tanečník Josef Nadj, soubor Societas Raffaello Sanzio a Abbey Theatre, výtvarníci Josef Bolf a Nathaniel Mellors.

Foto: PQ

"Chceme odvést divadlo z jeviště a umožnit divákovi vstřebat ho jinak. Chceme ukázat, že scénografie není spojena jen s činohrou či operou," dodává kurátorka. Více informací se zájemci dozvědí na internetové adrese www.pq.cz.

Piazzetta Národního divadla se stane po Veletržním paláci druhým hlavním centrem letošního PQ, kterého se zúčastní přes 70 zemí. Už v polovině května tam začne růst labyrint bílých krychlí. Vytvoří různá scénografická prostředí, choreografie, labyrinty, sekvence divadelních výstupů, zvukové instalace, lekce tance i bar a noční kino. "Jde o výzvu i pro umělce, které bude zajímat, zda je v rámci performance možné navázat s publikem intimní vztah," věří kurátorka.

Někteří performeři počítají s aktivní účastí dobrovolníků. Pro projekt Stalinovy slzy německé režisérky Claudie Bosseové, spojené se souborem theatercombinat, se hledá 500 herců i z řad veřejnosti napříč generacemi. Pro další projekt nazvaný jp.co.de, jejž připravuje oceňovaný maďarský divadelník Árpád Schilling se svým souborem Krétakör, bude třeba tucet dobrovolníků, kteří se na dva týdny nastěhují do bývalé tiskárny Právo, kde projekt vzniká.

Režisérka Alice Nellis a dirigent Petr Kofroň se setkají nad operním projektem Les enfants terribles od Phillipa Glasse. V produkci opery Národního divadla bude toto komorní dílo uvedeno v bývalé kuchyni Psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Veřejnost se seznámí i s pracemi anglické divadelní legendy Edwarda Gordona Craiga (1872-1966), jehož životnímu dílu složilo poctu londýnské Victoria and Albert Museum výstavou Prostor a světlo. Interaktivní výstava bude přístupna od 26. května do 25. června v Galerii Jaroslava Fragnera.

Organizátoři Pražského quadriennale očekávají 40 000 návštěvníků z celého světa. Tři výstavní soutěžní sekce, v nichž mohou země a umělci získat hlavní cenu Zlatou trigu a další ocenění, doplní další projekty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Roušky už nikdo nechtěl. Správa státních rezerv jich zlikviduje 17 milionů

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem. Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy