Čapek a Špála v Budějovicích

ost, ČTK
7. 12. 2005 10:00
České Budějovice - Dnes začne na jihu Čech výstava Josefa Čapka a Václava Špály, velikánů moderního výtvarného umění.

Společná expozice je rozdělena do dvou částí. Galerie Procházka představí kresby, zatímco v Alšově jihočeské galerii budou umístěny obrazy. Celkem bude k vidění na 180 děl, které přiblíží stěžejní témata obou umělců. Tedy Čapkovy figury a Špálovy krajiny.

"Oba vlastně byli solitéry českého umění první poloviny 20. století. Svou tvorbou se vymykali," řekl kurátor Alšovy jihočeské galerie Vlastimil Tetiva. Upřesnil, že zatímco Čapek byl reprezentantem vlastního pojetí kubismu, Špála se odlišoval svou barevností a
nenapodobitelným rukopisem.

Vystavené obrazy pocházejí ze 16 domácích sbírek, asi třetinu zapůjčili soukromí sběratelé.

Foto: www.ncf.ca

Vernisáž v galerii Procházka, kde visí 80 převážně Čapkových kreseb, se uskuteční dnes odpoledne, expozice v Alšově galerii, kam bylo umístěno 60 Čapkových a 40 Špálových děl,  pak bude slavnostně otevřena zítra.

Výstava nazvaná Člověk a krajina zároveň připomíná letošní 60. výročí Čapkova úmrtí a také 60 let od smrti Václava Špály, která uplynou v příštím roce.

#reklama

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy