Britskou stavbou roku je škola od Zahy Hadidové

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 10. 2011 10:55
Tvůrkyně iráckého původu ji získala podruhé v řadě
Foto: www.guardian.co.u

Londýn - Nejlepší britskou stavbou roku 2011 je futuristická budova školy v jižním Londýně, kterou navrhla architektka Zaha Hadidová. Ta se tak stala podruhé v řadě nositelkou prestižní Stirlingovy ceny, když ve finále porazila například favorizovaný ateliér Michaela Hopkinse, který soutěžil se stavbou velodromu pro olympijské hry v Londýně 2012.

Školu Evelyn Grace Academy v londýnské čtvrti Brixton porota ocenila jako "vysoce stylizovanou klikatici ze skla a oceli". "Takto by mohla a měla vypadat každá škola. Jedinečný projekt, obratně zasazený na neobyčejně malý stavební pozemek celým svým uspořádáním dobře slouží sportovní specializaci školy," uvedla předsedkyně Královského institutu britských architektů Angela Bradyová.

 Stirlingovu cenu, která sebou nese odměnu 20 000 liber, získala Hadidová v konkurenci dalších pěti finálových projektů. Kromě olympijského velodromu mezi nimi byl například návrh nové budovy pro divadlení soubor Royal Shakespeare Company od ateliéru Bennetts Associates nebo muzeum Folkwang v Essenu, které projektoval David Chipperfield.

 Stirlingovu cenu, která je určena pro britské architekty, získala letos 61letá tvůrkyně iráckého původu podruhé v řadě. Loni bodovala s návrhem muzea moderního umění MAXXI v Římě.

V roce 1999 dostalo cenu studio Future Systems Jana Kaplického za novinářskou tribunu na kriketovém stadionu v Londýně.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy