Britskou stavbou roku je škola od Zahy Hadidové

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 10. 2011 10:55
Tvůrkyně iráckého původu ji získala podruhé v řadě
Foto: www.guardian.co.u

Londýn - Nejlepší britskou stavbou roku 2011 je futuristická budova školy v jižním Londýně, kterou navrhla architektka Zaha Hadidová. Ta se tak stala podruhé v řadě nositelkou prestižní Stirlingovy ceny, když ve finále porazila například favorizovaný ateliér Michaela Hopkinse, který soutěžil se stavbou velodromu pro olympijské hry v Londýně 2012.

Školu Evelyn Grace Academy v londýnské čtvrti Brixton porota ocenila jako "vysoce stylizovanou klikatici ze skla a oceli". "Takto by mohla a měla vypadat každá škola. Jedinečný projekt, obratně zasazený na neobyčejně malý stavební pozemek celým svým uspořádáním dobře slouží sportovní specializaci školy," uvedla předsedkyně Královského institutu britských architektů Angela Bradyová.

 Stirlingovu cenu, která sebou nese odměnu 20 000 liber, získala Hadidová v konkurenci dalších pěti finálových projektů. Kromě olympijského velodromu mezi nimi byl například návrh nové budovy pro divadlení soubor Royal Shakespeare Company od ateliéru Bennetts Associates nebo muzeum Folkwang v Essenu, které projektoval David Chipperfield.

 Stirlingovu cenu, která je určena pro britské architekty, získala letos 61letá tvůrkyně iráckého původu podruhé v řadě. Loni bodovala s návrhem muzea moderního umění MAXXI v Římě.

V roce 1999 dostalo cenu studio Future Systems Jana Kaplického za novinářskou tribunu na kriketovém stadionu v Londýně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy