Bohyně války a vítězství zve do světa dívčích kudrlinek

Lumír Krchůvek
5. 11. 2008 15:00
KomiksFEST představuje kreslířku Andraste

Praha - Obrazy s bublinami tento týden vládnou Praze a dění kolem nich potvrzuje, že toto médium má zelenou nejen mezi čtenáři, ale také v médiích.

Festival mimo jiné vyvrací stereotyp, že komiks je výhradně mužskou záležitostí: svou první výstavu s názvem Mechuplné pletichy otevřela kreslířka Andraste, pod kterýmžto pseudonymem se skrývá Anna Dvořáčková (1980).

Už původ přezdívky dává tušit, co čeká návštěvníky výstavy. Andraste patří do generace ovlivněné v 90. letech fantastickými světy her na hrdiny a její postava - bohyně války a vítězství - nesla právě toto jméno.

Foto: Aktuálně.cz

Pseduonym jí zůstal až do současnosti, kdy je pro její fanoušky synonymem kreseb, komiksů, koláží i fotografií, které zachycují realitu tak trochu jinýma očima.

Andraste (www.andraste.cz) je nositelkou čehosi, co pro nedostatek jiných termínů musíme nazvat "měkkým náhledem" - její díla jsou lehce identifikovatelná díky precizní práci s barvami.

Podobně jisté je i její vidění světla a volba materiálů; a ta je skutečně různorodá. Na výstavě nenajdete jen její obrazy, ale i plyšovou flóru a faunu, která jako by vypadla z fantaskního světa kdesi za zrcadlem. 

Harmonie
Harmonie | Foto: Aktuálně.cz

Přesto jsou tu i další dimenze. Tahy jsou sice křehké, ale přitom přesné - a dávají její práci energii, která odkazuje k tomu, že autorčina realita není dvourozměrná.

Její svět patří jen jí a ve své neskutečnosti působí leckdy daleko komplexněji než realita.  

I když Andraste neodmyslitelně patří mezi české komiksové tvůrce, není doposud autorkou žádného publikovaného komiksového příběhu. Její tvorba se skládá z desítek fragmentů, které doposud - až na některé miniatury - nenaplnily svůj potenciál. To ji stále čeká.

V Café Jericho máte nyní možnost pootevřít dveře a nahlédnout tak do jejího měkkého světa plného dívčích kudrlinek a krucánků.

Rozhovor s Andraste

Andraste, proč jsi ještě nedokreslila žádný větší komiks? Některé pokusy vypadaly velmi nadějně.
Přiznám se, že na větší projekty nemám trpělivost a hlavně čas. Zatím zůstává jen u nedokončených pokusů, ale beru je alespoň jako cvičení a doufám, že jednou se mi podaří vytvořit delší věc. 

Mechuplné pletichy jsou první opravdovou výstavou, ale tvoji tvorbu má veřejnost možnost vidět na nejrůznějších projektech. Na čem právě pracuješ?
Věnovala jsem se teď výstavě, zajištění tisků, rámování. Před tím jsem dokončila komiks pro GEORGE, dodavatele zápisníků Moleskine. Zatím nic konkrétního nechystám, ale věřím, že se brzy něco objeví. Inspirace je zatím dost.

Sedm statečných
Sedm statečných | Foto: Aktuálně.cz

Pracuješ jako grafička, to velmi souvisí i s tvojí tvorbou. Jak se bráníš vyhoření a kde bereš inspiraci tvořit po návratu z práce?
Někdy mám pocit, že vyhoření jsem velmi blízko. Každodenní starosti ubírají sílu snění, i když se tomu snažím nepoddávat. Důležité je nezapadnout do stereotypu, ale je to boj. Člověk potřebuje pořád nové podněty, ať už v podobě výletů, knih, hudby, filmů až třeba po nové lidi.

Jak jsi na tom s ostatními formami umění? Je výtvarno to jediné, nebo máš sklon tvořit a projevovat se i v jiných oblastech?
V mém případě bych asi nemluvila zrovna o umění, spíš takové domácí kutění. Hrála jsem asi 12 let na housle a nějaký čas jsem se věnovala výrazovému tanci, ale bohužel jsem všechno nestíhala a musela jsem si vybrat. Rozhodla jsem se pro kreslení.

Další informace o KomiksFESTU najdete ZDE

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy