Uměleckoprůmyslové museum je otevřené. První výstava ukazuje archivní poklady a láká i na jógu

Nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce. Pohled zvenku směrem k hlavnímu vchodu v ulici 17. listopadu.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce. Zrekonstruované schodiště a malby na stěnách.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce.
Foto: Václav Vašků
Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 15. 11. 2017 23:22
Uměleckoprůmyslové museum v Praze je nově opět otevřené veřejnosti. Své působení po rekonstrukci začíná výstavou Director's Choice - Výběr ze sbírek, která prezentuje vzácné kousky z archivu muzea, chystá ale i výstavy o panelákovém bydlení či přehlídku fotek Josefa Koudelky. Návštěvníkům nabízí dvojnásobné výstavní prostory, nově upravenou knihovnu, designový obchod i kavárnu. Do 17. listopadu je pro návštěvníky vstup zdarma.

Pražské Uměleckoprůmyslové museum, které sídlí naproti budově Rudolfina a v těsném sousedství židovského hřbitova, po třech letech rekonstrukce za celkem 266 milionů korun otevírá své brány. A má i o jednu "bránu" navíc: přes zrenovovanou zahrádku se nyní do budovy návštěvníci dostanou i ze Široké ulice.

Kromě nového vchodu, kavárny Času dost, rozšířeného obchodu Modernista s designovými suvenýry a knihami či kancelářských prostor pod střechou nabídne to hlavní: dvojnásobně velkou výstavní plochu (nyní má 2750 m2), opravenou vědeckou knihovnu - největší svého druhu v republice - a aktuálně také výstavu Director's Choice - Výběr ze sbírek, již pro Uměleckoprůmyslové museum připravila ředitelka Helena Koenigsmarková.

Od středověku po krásnou modernu

Expozice poskládaná z pokladů užitého umění od renesance po současnost z archivů muzea měla původně putovat po Americe, z akce ale kvůli finančním potížím na straně organizátorů sešlo.

Nápad však Koenigsmarková rozpracovala a výstava nyní návštěvníkům ukazuje zhruba 300 předmětů od Karlštejnského pokladu ze 14. století, obří stolní paličkované dečky po plakáty Alfonse Muchy, dřevěné hračky Ladislava Sutnara nebo fotky Františka Drtikola. Přehlídka obsadila dvě místnosti ve druhém patře. Třetí tamní sál patří dětem a jejich rodičům a nově promyšleným interaktivním hrátkám s designem.

Exponáty ze skla, keramiky, porcelánu, fotografií, dřeva a textilu tak navazují na původní výběr pro poslední stálou expozici Příběhy materiálů.

Vstup do výstavy, kam vede historické schodiště, zdobí výrazně barevný lustr podle návrhu slavného sklářského výtvarníka Reného Roubíčka.

"Jde o barevnou variantu z kolekce jeho rozevlátých svítidel organických tvarů, vznikajících od druhé poloviny 60. let. Některá byla určená pro československá velvyslanectví," upřesňuje Koenigsmarková.

Ředitelka Koenigsmarková si slibuje, že do nově otevřeného muzea nyní zavítá více návštěvníků z ciziny. Pomoci by tomu mohla i zbrusu nová publikace nazvaná stejně jako výstava Director's Choice, již ve své stejnojmenné edici vydalo londýnské nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers a která dané muzeum představuje vždy očima ředitele či ředitelky.

Nakladatelství původně mapovalo britská muzea, pak ale svůj záběr rozšířilo do dalších zemí. Dodnes těchto výběrů vydalo na pět desítek. Ke třiceti vybraným předmětům v knížce vedoucí muzea vždy přidá jejich "příběh" a nabídne tak v podstatě netradičního průvodce po instituci. Knížka vyšla ve třech jazycích, kromě češtiny v angličtině a němčině. 

Na příští rok Uměleckoprůmyslové museum počítá s výstavami o panelákovém bydlení, o domečcích pro panenky, vystaví také fotky Josefa Koudelky nebo české sklo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy