Uměleckoprůmyslové museum je otevřené. První výstava ukazuje archivní poklady a láká i na jógu

Nově zrekonstruované Uměleckoprůmyslové muzeum.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce. Pohled zvenku směrem k hlavnímu vchodu v ulici 17. listopadu.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce. Zrekonstruované schodiště a malby na stěnách.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce.
Prohlídka muzea při příležitosti ukončení jeho rekonstrukce.
Foto: Václav Vašků
Hana Slívová Hana Slívová
Aktualizováno 15. 11. 2017 23:22
Uměleckoprůmyslové museum v Praze je nově opět otevřené veřejnosti. Své působení po rekonstrukci začíná výstavou Director's Choice - Výběr ze sbírek, která prezentuje vzácné kousky z archivu muzea, chystá ale i výstavy o panelákovém bydlení či přehlídku fotek Josefa Koudelky. Návštěvníkům nabízí dvojnásobné výstavní prostory, nově upravenou knihovnu, designový obchod i kavárnu. Do 17. listopadu je pro návštěvníky vstup zdarma.

Pražské Uměleckoprůmyslové museum, které sídlí naproti budově Rudolfina a v těsném sousedství židovského hřbitova, po třech letech rekonstrukce za celkem 266 milionů korun otevírá své brány. A má i o jednu "bránu" navíc: přes zrenovovanou zahrádku se nyní do budovy návštěvníci dostanou i ze Široké ulice.

Kromě nového vchodu, kavárny Času dost, rozšířeného obchodu Modernista s designovými suvenýry a knihami či kancelářských prostor pod střechou nabídne to hlavní: dvojnásobně velkou výstavní plochu (nyní má 2750 m2), opravenou vědeckou knihovnu - největší svého druhu v republice - a aktuálně také výstavu Director's Choice - Výběr ze sbírek, již pro Uměleckoprůmyslové museum připravila ředitelka Helena Koenigsmarková.

Od středověku po krásnou modernu

Expozice poskládaná z pokladů užitého umění od renesance po současnost z archivů muzea měla původně putovat po Americe, z akce ale kvůli finančním potížím na straně organizátorů sešlo.

Nápad však Koenigsmarková rozpracovala a výstava nyní návštěvníkům ukazuje zhruba 300 předmětů od Karlštejnského pokladu ze 14. století, obří stolní paličkované dečky po plakáty Alfonse Muchy, dřevěné hračky Ladislava Sutnara nebo fotky Františka Drtikola. Přehlídka obsadila dvě místnosti ve druhém patře. Třetí tamní sál patří dětem a jejich rodičům a nově promyšleným interaktivním hrátkám s designem.

Exponáty ze skla, keramiky, porcelánu, fotografií, dřeva a textilu tak navazují na původní výběr pro poslední stálou expozici Příběhy materiálů.

Vstup do výstavy, kam vede historické schodiště, zdobí výrazně barevný lustr podle návrhu slavného sklářského výtvarníka Reného Roubíčka.

"Jde o barevnou variantu z kolekce jeho rozevlátých svítidel organických tvarů, vznikajících od druhé poloviny 60. let. Některá byla určená pro československá velvyslanectví," upřesňuje Koenigsmarková.

Ředitelka Koenigsmarková si slibuje, že do nově otevřeného muzea nyní zavítá více návštěvníků z ciziny. Pomoci by tomu mohla i zbrusu nová publikace nazvaná stejně jako výstava Director's Choice, již ve své stejnojmenné edici vydalo londýnské nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers a která dané muzeum představuje vždy očima ředitele či ředitelky.

Nakladatelství původně mapovalo britská muzea, pak ale svůj záběr rozšířilo do dalších zemí. Dodnes těchto výběrů vydalo na pět desítek. Ke třiceti vybraným předmětům v knížce vedoucí muzea vždy přidá jejich "příběh" a nabídne tak v podstatě netradičního průvodce po instituci. Knížka vyšla ve třech jazycích, kromě češtiny v angličtině a němčině. 

Na příští rok Uměleckoprůmyslové museum počítá s výstavami o panelákovém bydlení, o domečcích pro panenky, vystaví také fotky Josefa Koudelky nebo české sklo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy