Rudišův nový hudební projekt vychází z románu Winterbergova poslední cesta

ČTK ČTK
23. 6. 2024 11:20
Rudišův nový hudební projekt vychází z románu Winterbergova poslední cesta

Jaroslav Rudiš se spoluhráči z kapely Kafka Band složil a natočil několik písní inspirovaných svým románem Winterbergova poslední cesta. Literárně-hudební projekt, ve kterém se pod názvem Winterberg Rudiš sešel se Zdeňkem Jurčíkem a Tomášem Neuwerthem, bude mít podobu alba. Trojice plánuje i koncerty, nyní představila první singl The Beautiful Landscape, uvedlo vydavatelství Indies Scope.

Rudišova kniha vypráví o vlakové cestě, kterou přes polovinu Evropy podniká stoletý Wenzel Winterberg se svým mladším pečovatelem Janem Krausem. "Literaturu vnímám velmi hudebně. Winterbergova poslední cesta je psaná v rytmu železnice. Všechny ty zvuky, která vlaky vydávají, v knize jsou. Pracuju ale i s refrény, s větami, které skoro stoletý Winterberg zas a znova opakuje jako mantry," uvedl Rudiš.

Jednou z manter je i Winterbergova myšlenka o střední Evropě. Tu vnímá jako "the beautiful landscape of battlefields, cemeteries and ruins", tedy jako nádhernou krajinu bojišť, hřbitovů a ruin. Cituje zde i další postavu knihy jménem Angličan, který se podobně jako Winterberg "uměl dívat skrze historii" a vnímat dějinné souvislosti. Z této myšlenky se zrodil i text písně The Beautiful Landscape.

"Když se díváte z vlaku, všechno je tak krásné a půvabné. Ale pak musíte myslet na to, co se kolem nás všechno odehrálo. Na všechny ty bitvy a tragédie. A krása se rychle mísí se smutkem a nekonečnou samotou. Tohle se promítlo jak do knihy, tak do atmosféry naší skladby," podotkl Rudiš, který v písni jako zpěvák střídá angličtinu s němčinou.

Video k písni vytvořil Jaromír Vondrák/Clad. Pracuje v něm se starou železniční mapou Rakousko-Uherska z roku 1913. V románu hraje velkou roli bedekr ze stejného roku, průvodce pro Rakousko-Uhersko, se kterým Winterberg po železnici cestuje a propojuje minulost se současností.

Winterbergova poslední cesta je první román, který Rudiš napsal německy. V roce 2019 za něj byl nominovaný na prestižní Cenu Lipského knižního veletrhu a získal hned několik dalších ocenění, včetně Ceny Karla Čapka. Česky román vydalo nakladatelství Labyrint a existuje i jako audiokniha. Právě vychází v anglickém překladu. Jeho trojdílnou rozhlasovou adaptaci uvedl Český rozhlas Vltava.

V roce 2022 měla v Brně premiéru jevištní podoba románu, uvedlo ji Divadlo Feste s režisérem Jiřím Honzírkem. Podle knihy nyní vzniká německo-český televizní seriál. Scénář Rudiš píše v Berlíně společně s německým scenáristou Martinem Behnkem.

Rudiš, který je autorem desítky románů, mimo jiné oblíbeného Aloise Nebela, Grandhotelu či Národní třídy, se propojování literatury a hudby věnuje dlouhodobě. S Petrem Kružíkem, kytaristou Priessnitz, nedávno natočili jako kapela U-Bahn tři písničky vycházející z Rudišova debutu Nebe pod Berlínem. Tři alba Rudiš nahrál s kapelou Kafka Band inspirovanou tvorbou Franze Kafky. Vystupuje také s Jiřím Hradilem, s nímž spolupracuje jako textař i na divadelní hudbě ke svým hrám.

 

Právě se děje

Další zprávy