Recenze: Film Věčně tvá nevěrná posouvá sexismus na další úroveň. Dobrého na něm není vůbec nic

Jan Gregor Jan Gregor
22. 2. 2018 19:33
Na zpatlaný scénář filmu Věčně tvá nevěrná, který natočili Jan Míka a Milan Cieslar, by se dalo nahlížet i trochu smířlivě. Vykresluje myšlenkový obzor stárnoucích mužů, již upřímně nechápou, že doba se změnila a že chlap klátící milenky jak na běžícím pásu není borec, ale směšný loser.
Věčně tvá nevěrná.
Věčně tvá nevěrná. | Foto: Bioscop

Manželství Milušky v podání Lenky Vlasákové a Josífka v podání Saši Rašilova prochází v novém filmu Milana Cieslara Věčně tvá nevěrná těžkou zkouškou spojenou s partnerským trápením.

Mnohem větší muka ale zažije každý aspoň trochu soudný divák, který věnuje hodinu a půl času tomuto neumětelskému sledu chatrně pospojovaných scén, chabě maskovanému za komedii.

Vidět plejádu dobrých herců a hereček, jak se pitvoří v projektu, který je za hranicemi dobrého vkusu, fyzicky bolí. Nefunguje v něm nic, od katastrofálního scénáře po timing komediálních scén. Snímek přitom nenatočil žádný fušerský debutant, ale autor solidních válečných dramat Krev zmizelého nebo Colette.

"Umění nikdo nečte. Zajímá se o něj deset lidí, kteří si vzájemně mezi sebou rozdávají ceny," zní parafráze zhrzeného výlevu postavy neúspěšného spisovatele, kterého ve snímku ztvárnil Jiří Lábus.

Zdá se, že by to mohlo být i krédo samotného režiséra, jenž česká kina v posledních letech zásobuje podprůměrnými, ale divácky úspěšnými komediemi. Předposlední z nich, Špindl, od prosincové premiéry překročila hranici čtvrt milionu diváků. Ještě nikdy ale Cieslar nešel tak moc naproti těm nejnižším šovinistickým pudům cílové skupiny diváků TV Barrandov.

Hlavní hrdina snímku Josífek, zkrachovalý majitel nakladatelství, je sobecký, vypočítavý a morálně naprosto zkažený grázl. Potkáváme ho v situaci, kdy mu exekutor obstaví rodinnou vilu. Místo aby se situací něco dělal, obšťastňuje dvě milenky. Praskne to na něj v situaci, kdy zálety maskuje návštěvou vymyšleného pohřbu vlastní tety Marty (Vilma Cibulková), jež ale jako na potvoru přijede na neohlášenou návštěvu.

V realitě by proutníka typu Josefa čekaly kufry přede dveřmi, ve fikčním Cieslarově světě jsou ovšem chlapi kanci, kteří si občas potřebují vyhodit z kopýtka, a ženy puťky, které to musí snést.

Lenka Vlasáková si před osmi lety podobnou roli zahrála ve Vejdělkových Ženách v pokušení, což je film, který byl v době vzniku kritizován za stereotypní zobrazení mužských a ženských rolí. Proti Cieslarově slátanině se ale jedná o snímek formátu Ingmara Bergmana.

Ve scénáři Jana Míky, o němž se v 90. letech díky autorství seriálů jako Život na zámku nebo Náměstíčko z nějakého důvodu mluvilo jako o novodobém Jaroslavu Dietlovi, nejsou funkční ani ty nejzákladnější motivace jednání postav.

Fantasmagorická je už základní zápletka: teta Marta coby manželská poradkyně začne fušovat do vztahů svých příbuzných a vymyslí, že jim prospěje, když se vzájemně nechají nachytat in flagranti. Proč? Bůh ví. V tu chvíli to možná divákům vystaveným koncentrované dávce předchozích nelogičností už ani nepřijde divné. 

Věčně tvá nevěrná

Česká komedie
2018, 92 minut
Režie: Milan Cieslar
Scénář: Jan Míka
Hrají: Lenka Vlasáková, Vilma Cibulková, Saša Rašilov nejml., Sára Sandeva, Natalia Germani, Jiří Lábus, Filip Blažek, Pavel Kříž a další
Premiéra: 22. února 2018
Hodnocení Aktuálně.cz: 5 %

Ve skutečnosti tato dějová linka Míkovi a Cieslarovi slouží jen k dalším sexistickým výlevům. Milušce nedopřejí ani ten nejmenší triumf v podobě dokonané nevěry, naopak jí ústy tety Marty vyčtou, že si za manželovy zálety může tak trochu sama, protože doma chodí pořád v teplácích.

Vlastně by se na ten zpatlaný scénář Jana Míky dalo nahlížet i trochu smířlivě. Vykresluje myšlenkový obzor stárnoucích mužů, kteří upřímně nechápou, že doba se změnila a že chlap klátící milenky jak na běžícím pásu není borec, ale směšný loser.

Tím, že se ve filmu vysmívají erektivní dysfunkci jednoho z vedlejších hrdinů a jiné postavy pojmenovávají příjmeními Prut a Kláda, říkají nakonec tvůrci sami o sobě víc, než by možná chtěli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy