Podcast: Když jsme v Bartolomějské čekali na zásah, pouštěli nám Ramba

Miloš Doležal Miloš Doležal
17. 11. 2021 17:00
Dva bývalí příslušníci komunistických represivních složek vzpomínají na svůj rok 1989. I na to, jak změnil jejich životy.

"I když jsme nešli do akce, museli jsme být připraveni. To nás zavřeli v Bartolomějské na StB do velké zasedačky a čekali jsme, jestli se bude něco dít. Pustili nám tam video a koukali jsme na nějaké filmy, třeba Ramba jsem už znal nazpaměť. Pak nás buď odvolali, nebo se vzaly policejní antony a projeli jsme Prahou. Abychom ukázali sílu," vypráví Jaroslav Hurt, někdejší příslušník nechvalně proslulého pohotovostního pluku komunistické policie, jíž se tehdy říkalo Veřejná bezpečnost.

Píše se rok 1989 a do pádu východního bloku zbývá už jen několik měsíců. Husákovský režim se drolí a v křečích se pokouší udržet. Jejich svědky jsou také dva členové represivních složek Ludvík Pinc a Jaroslav Hurt. Každý z nich působil na jiném místě, měl jiný názor na všemocnou stranu i její praktiky. A rozdílná je nakonec i jejich reflexe polistopadového vývoje.

Podcast věnovaný událostem roku 1989 si můžete poslechnout zde:

Ludvík Pinc se od mládí věnoval výchově psů, při odvodu na povinnou vojenskou službu se tedy zkusil hlásit jako psovod. Nebyl vybrán, a ucházel se proto o stejnou funkci u bezpečnostních složek, které představovaly jedinou alternativní možnost. Jako jejich příslušník byl pak nasazen do akce proti demonstrantům v průběhu Palachova týdne v lednu 1989. S několika dalšími členy se ale odmítl zásahu aktivně účastnit. 26. listopadu 1989 pak během sametové revoluce vystoupil na demonstraci, která se konala v Praze na Letenské pláni.

Po roce 1989 absolvoval v USA kurz pro specializované psovody a instruktory na vyhledávání výbušnin. Dnes působí jako vysokoškolský pedagog a na České zemědělské univerzitě vede Centrum pro výzkum chování psů.

Jaroslav Hurt chtěl být policistou odmalička, neboť je to jeho rodinná tradice. I proto se rozhodl v 19 letech vstoupit do komunistické strany a přihlásit se do služeb bezpečnostních složek tehdejšího ministerstva vnitra. S nástupem do policejní školy se její studenti automaticky stávali členy zmiňovaného pohotovostního pluku a jednou z prvních věcí, již se učili, byly zákroky proti demonstrantům.

V roce 1989 pak Jaroslav Hurt zasahoval během protikomunistických protestů na Václavském náměstí. Posléze se stal řadovým příslušníkem Veřejné bezpečnosti v Praze-Vršovicích a od policie nakonec odešel po téměř 15 letech služby. Dnes pracuje na dopravním oddělení jednoho středočeského města a o listopadu 1989 si stále myslí, že ho někdo hodně šikovný připravil.

Výpovědi obou pamětníků doplňují vzpomínky Josefa Vlasáka. Zasloužilého komunisty a v přelomovém roce předsedy Místního národního výboru (režimní obdoby dnešních obecních úřadů) v Chrobolech.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy