Na klasiku do kina. Přenosy z Metropolitní opery zahájí Norma od Itala Belliniho

Hana Slívová Hana Slívová
6. 10. 2017 17:50
Do vybraných kin po celé republice se 7. října vrací živé satelitní přenosy z Metropolitní opery v New Yorku neboli Met. Jako první je na řadě tragédie Norma od italského skladatele Vincenza Belliniho v titulní roli se sopranistkou Sondrou Radvanovskyovou.
Video: YouTube / Metropolitní opera

Kina s přenosy z Met

  • Přímé přenosy z Met byly a nebo stále jsou k vidění v Brně (kino Scala, divadlo Reduta), Českých Budějovicích (kino Kotva), Děčíně (kino Sněžník), Havířově (kino Centrum), Hodoníně ( kino Svět), Hradci Králové (Bio Centrál), Chotěboři (Digitální kino Družba), Jablonci n. Nisou (kino Radnice), Klatovech (kino Šumava), Kopřivnici (kino Puls), Kutné Hoře (Modrý kříž), Náchodě (kino Vesmír), Olomouci (kino Metropol), Ostravě (Dům kultury), Praze (kino Aero, Světozor, Bio Oko), Semilech (kino Jitřenka), Teplicích (kino Květen), Týně nad Vltavou (3D Sokolovna), Zlíně (Velké kino), Znojmě (kino Svět), Žatci (Digitální kino ) a ve vybraných multikinech Cinestar (Plzeň, Praha, Pardubice, Opava). Některá tato kina uvádí i záznamy přenosů.

V českých kinech začíná sezona přenosů představení z newyorské Metropolitní opery neboli Met.

Tím prvním je 7. října od 18:45 tragédie Norma od italského skladatele Vincenza Belliniho v titulní roli se Sondrou Radvanovskyovou.

Projekce ve vysokém rozlišení bude doplněná o anglické titulky v kratší, informativní podobě.

V říjnu pak diváci uvidí ještě přenos Kouzelné flétny od Wolfganga Amadea Mozarta, 18. listopadu přijde na řadu Anděl zkázy od soudobého britského skladatele Thomase Adése.

V roce 2018 poběží v kinech přenosy od ledna do dubna. Návštěvníci se mohou těšit na opery od Pucciniho, Rossiniho nebo Verdiho. 

Opera do každé rodiny

Projekt pojmenovaný Live in HD vznikl v roce 2006 ze snahy oživit horšící se ekonomickou situaci Metropolitní opery a zpřístupnit žánr širšímu publiku. Záhy se však stal oblíbenou kratochvílí.

Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu více než 15 milionů vstupenek. V České republice představení od sezony 2008/2009 navštíví každoročně okolo 40 tisíc diváků.

První kino, které se v zemích střední a východní Evropy do projektu připojilo, bylo žižkovské Aero. Drtivá většina přenosů v Aeru se vyprodala týdny dopředu, takže Aero před létem 2008 zopakovalo celou sezonu ještě jednou ze záznamu pod označením Přidáváme! (Encores).

 

Právě se děje

před 11 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy