Rodinu mu zabili démoni. Česky začíná vycházet nejprodávanější manga současnosti

ČTK ČTK
1. 6. 2021 21:33
Nejprodávanější japonský komiks současnosti, manga Zabiják démonů od Kojohary Gotógeho, začíná vycházet v češtině. První z 23 dílů se jmenuje Krutost. Podle údajů za rok 2020 se v Japonsku prodalo 82 milionů výtisků. Po prvním sešitu budou ještě letos v českém překladu následovat další tři, uvedlo nakladatelství Crew.

Manga je pro evropského čtenáře neobvyklá řazením kreseb zprava doleva. Asijské komiksy jsou na rozdíl od evropských často černobílé a ve srovnání s americkými nepůsobí tak akčně.

Příběh plný emocí a soubojů se odehrává v období japonských dějin zvaném Taišó, to znamená mezi roky 1912 až 1926. Chlapec Tandžiró se živí prodejem uhlí, než se mu jednoho dne obrátí život vzhůru nohama. Jeho rodina padne za oběť démonovi a mladší sestra Nezuko se promění v démonku. Sourozenci společně vyráží na cestu, aby zjistili, jak z Nezuko zase udělat člověka, a zároveň se pomstili vrahovi.

Komiks Kojohary Gotógeho získal mnoho cen v Japonsku i zahraničí. Inspiroval celovečerní filmy, počítačové hry, divadelní hru nebo výstavu obrazů.

"Není divu, že se ze série stal takový hit. Zabiják démonů staví na úspěšných základech něco velmi silného a intenzivního," říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. "Když se na to podíváte, vidíte klasický příběh kluka, který je nucený bojovat a snaží se být ze všech nejlepší. Což je téma, které se v manze objevuje hodně často. Ale tím, že do hry vstupuje démony nakažená sestra, je to najednou něco jiného, osudovějšího," dodává.

V bývalém Československu reprezentoval komiks pro děti především Čtyřlístek a pro dospělé malíř Kája Saudek. Po roce 1989 na zdejší trh vtrhli američtí superhrdinové. Nejslavnější z nich patří pod vydavatelské společnosti DC a Marvel.

Zatímco postavy DC jako Superman, Batman nebo Flash jsou takřka živoucími polobohy rozhodujícími o osudu vesmíru, firma Marvel v líčení příběhů Spider-Mana, Hulka nebo Iron Mana vsadila spíše na vtip a propojení každodenního života se zachraňováním světa. Mezi komiksy pro starší čtenáře pak patří například Sin City Franka Millera nebo knihy Alejandra Jodorowského. Fanouškům žánru je určená sběratelská edice Legendy evropského komiksu.

Komiks je mezi zdejšími čtenáři stále populárnější. Předloni v červnu vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let se komiks v Česku rozšířil natolik, že dnes je součástí edičních plánů většiny nakladatelství.

Jako čistě komiksové vzniklo před více než 20 lety nakladatelství Crew, které pomohlo odstartovat vlnu zájmu o evropský komiks a prosadilo v Česku právě japonské komiksy manga.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy