Recenze: Akta X z podhůří Jeseníků. Pilátová napsala román o senzibilech

Petr A. Bílek Petr A. Bílek
22. 4. 2021 12:00
Paranormální schopnosti a jevy patří k běžnému inventáři populární kultury. Vysoká literatura evropského střihu po nich však sahá obezřetně jako po exotickém koření, které se hodí jen pro určité pokrmy. O tom, proč se k nim upjala Markéta Pilátová v nedávno vydaném románu Senzibil, lze pouze spekulovat.
Spisovatelka a hispanistka Markéta Pilátová je autorkou 13 knih, několikrát byla nominována na Magnesii Literu.
Spisovatelka a hispanistka Markéta Pilátová je autorkou 13 knih, několikrát byla nominována na Magnesii Literu. | Foto: ČTK

Začíná to slibně: postarší inženýr Rudy za komunistů dojížděl zpod Praděda do Prahy, kde byl zaměstnán v Ústavu pro výzkum paranormálních jevů. Cestou ve vlaku slýchával písně, třeba The Man Who Sold the World od Davida Bowieho; jenže ji slýchal čtyři roky předtím, než ji autor složil.

Rudy zkoumal mentální energii a umí ji také využít. Na počátku románu ho ale potkáváme už dávno po pádu komunismu, kdy namísto práce v ústavu na požádání v hospodě bez doteku ohýbá lžičku, když ho sousedé po několika pivech přemluví.

O pár kopců dál se nachází mladý podivín Mirek, který sice vystudoval medicínu, ale raději žije na samotě, tráví dny běháním, umí číst aury a zabývá se léčitelstvím.

Oba senzibilové postupně spojují síly, protože na obzoru se zjeví nepřítel: Kristiána Nedomu znal Rudy už z ústavu jako senzibila schopného orientovat se v chaosu důlních neštěstí i jako postavu záhadného původu, která pracuje jak pro StB, tak pro CIA. A Nedoma, po letech se vynořivší v Jeseníkách, má ještě starší původ: je reinkarnací drsného kovboje Hanse, který za okupace nejspíš pomáhal nacistům, ale hned na konci války se ujal čistek a podílel se na vraždění odsunovaných Němců.

Časem se ukáže, že na tomto světě se vyskytl už jako loupeživý rytíř Jan z Wüstehube, majitel a zakladatel hradu Kolštejna z doby po vymření Přemyslovců. Do toho přibude ještě Rudyho babička Hella, která se znovu a znovu rodí z popela, záhadně krásná a protestantské víře oddaná Majka nebo akční Číňanka Lipo, vynikající v bojových uměních. Inu, je toho dost, zvlášť když každá z postav není tím, čím se zdá být při prvním představení.

Aktéry tedy máme vybavené jak do bitvy - a ona skutečně nastává. Román zachycuje dobu, kdy se schyluje k dalšímu střetu sil světa temnoty a světla. Každý z protagonistů o tomto základním principu ví jenom něco, a proto spolu hodně mluví, díky čemuž se v tom trochu orientujeme i my čtenáři.

Začínáme tušit, jak je důležité dobře si vystavět a zaheslovat svůj myšlenkový palác, pomůže nám i nahlédnutí do díla sochaře a léčitele Břetislava Kafky, které načítá jedna z postav. A když už tu máme Kafku Břetislava, dostane prostor i koncept proměny, který ve své povídce předestřel Kafka Franz. Vše může souviset se vším, protože jsme ve světě, kterému vládnou mentiony, tedy nemateriální částice vysílané mozkem a možná i jinými zdroji.

Jak souboj světla a tmy dopadne, kdo se přidá na jakou stranu a kdo položí život, není vhodné prozrazovat. Je snad ale vhodné položit si otázku, co si má čtenář počít s tímto podivným příběhem o zvláštním světě, který se nám postupně vyjevuje zpoza turisticky úhledného okolí Velkých Losin, kde během čarodějnických procesů působil i neblahý inkvizitor Boblig.

Parodie na spiritistické příběhy to není, na to je příliš uctivá. Není to ovšem ani pokus o prvoplánovou fantasy, zasazenou do slezských kulis. Na to je zde zas příliš reálií, ať už se týkají skutečných postav, nebo lokálních míst. Senzibila ale moc dobře nejde číst ani jako obhajobu mysticismu a parapsychologie, telepatie či hypnózy, protože proč by pak tento pokus o cestu za hranu viditelného byl navlečen na dějovou osnovu, která působí jako odvar ze Star Wars: Epizody VI - Návratu Jediho.

Precedens by tu přitom bylo: tvůrcům televizního seriálu Akta X z 90. let minulého století se povedlo namíchat směsici několika žánrů, které se navzájem umocňovaly a celek držel pohromadě. Markéta Pilátová v Senzibilovi naopak tu nosnou žánrovou podobu nenašla. Byť vytvořila souvislý románový příběh, ve finále se rozpadá na kusy, které vyznívají rozpačitě.

Je to ostatně vidět z proměn líčení děje: především u milostných pasáží jako by vypravěč přestoupil do románu rovnou z červené knihovny, motta ke kapitolám jako by vybíral milovník kvalitního rocku a folku, názvy kapitol jako by tvořil velký ironik a pasáže o Břetislavu Kafkovi či páteru Ferdovi zase náruživý zastánce jejich díla.

Obal románu Senzibil.
Obal románu Senzibil. | Foto: Torst

Styl vyprávění rozpaky ještě umocňuje tím, že chvilku dostanou prostor k vyprávění i některé postavy, takže věci vidíme z jejich perspektivy. I ony ale mají za úkol tlačit káru s dějem rychlým tempem dál, protože v románu se ocitá tolik věcí, že to působí až dojmem jednoho slavného dortu.

Senzibil Markéty Pilátové působí jako pokus vydat se k nevyzkoušenému a románově špatně uchopitelnému tématu - výlet byl podniknut, ale nepodařilo se mu dát tvar, který by žánrové prvky akčního, milostného, regionálního a mystického příběhu soudržně sloučil.

Kladným hrdinům se v próze při boji s temnou stranou osvědčí postup, kdy potlačí racionální zacílení a jen bezmyšlenkovitě těkají. Románu samotnému ale taková roztěkanost spíš ubližuje.

Kniha

Markéta Pilátová: Senzibil
Nakladatelství Torst 2020, 320 stran, 333 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy