Podcast: Závist a žárlivost je těžké zvládnout, říkají autoři knihy o pocitech

Petr Vizina Petr Vizina
30. 3. 2022 17:30
Co přesně je lidský hněv? K čemu jsou nám znechucení nebo stud a kde v těle cítíme závist? Otázky, které dětským čtenářům nabízí Kniha pocitů od dvojice autorů Ester a Milana Starých.

Ester Stará působí jako speciální pedagožka a logopedka, její manžel Milan je výtvarník a oceňovaný ilustrátor. Kniha pocitů, kterou napsali s Janou Draberovou a na nedávný Velký knižní čtvrtek ji vydalo nakladatelství Pasparta, má čtenářům od osmi let pomoct vyznat se ve vlastních pocitech, popsat je a pojmenovat.

Ve 13 kapitolách mohou děti i rodiče prozkoumat klid, překvapení, radost a štěstí, smutek, strach, odvahu, stud, hněv, závist i žárlivost, znechucení, nudu, zájem nebo lásku.

Podcast s Ester Starou a Milanem Starým si můžete poslechnout zde:

"Komunikace je dobrá, pokud člověk dokáže mluvit o svých pocitech a vnímá, co se děje kolem něj," myslí si Ester Stará. S manželem dosud učila děti například výslovnosti v knize Žežicha se neříká, anebo jim rozšiřovala slovní zásobu publikací Žvanda a Melivo z roku 2018.

"Dětský čtenář potřebuje od knižních ilustrací nabídku svobodného prostoru a otevřených možností. Tak to s dobrou ilustrací ostatně bylo vždycky," připomíná Milan Starý. "Kýč většinou lacinou náhražkou nebo vnějším efektem předstírá něco hlubšího, nabízí laciné fóry a zkratky," vysvětluje ilustrátor, jak se mají v obrázcích pro děti orientovat jejich rodiče.

K úvodu každé kapitoly nakreslil Milan Starý komiksovou stránku s konkrétními situacemi, které mohou popsané pocity u dětí vyvolávat.

"Těžký pocit na zvládnutí je závist a žárlivost," zmiňuje Ester Stará. "Můžeme se cítit ukřivdění, obzvlášť, když nám okolnosti nedopřejí, po čem toužíme. Je to těžké pro děti i pro dospělé," upřesňuje svá pozorování z praxe. "Je to výzva ke hře. Porovnat, jak se s konkrétním pocitem vyrovnáváme my, jak brácha nebo jak tatínek," popisuje autorský pár, jak by Kniha pocitů v interakci se čtenáři mohla fungovat.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hosty Petra Viziny jsou dnes Ester Stará a Milan Starý, autoři Knihy pocitů. K poslechu na platformách: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy