Podcast: Mými předky byli nacisté. Pokouším se s tím vyrovnat psaním

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
8. 6. 2022 17:30
Románová novinka Alice Horáčkové Rozpůlený dům bude mít premiéru na veletrhu Svět knihy, který se koná od čtvrtka do neděle na pražském Výstavišti. Její autorka je hostem podcastu Na dotek.

"Praděda byl německý pytlák, kšeftman s textilem, a vzal si Češku. Po nástupu Konrada Henleina se stal nacistou. On a jeho bratři byli v roce 1945 odsunuti. Můj děda si změnil jméno a mohl tu zůstat," vypráví novinářka a spisovatelka Alice Horáčková.

Na půdorysu historie své česko-německé rodiny z Benecka v Krkonoších vystavěla román Rozpůlený dům, který právě vydalo Argo. Přiznává, že válečné období se příbuzní snažili vytěsnit z paměti. "Doma se o tom moc nemluvilo," říká.

Podcast s Alicí Horáčkovou si můžete poslechnout zde:

"Děda, ročník 1919, v sobě němectví potlačil. Jako dítě jsem vnímala určité napětí, jenže všechno bylo jakoby v mlze. Pořádně jsem nevěděla, proč byl jeho táta odsunutý. Když se potom u nás v osmdesátých letech objevila německá část rodiny, vnímali fakt, že si děda změnil jméno, jako zbabělost. Bylo vidět, že na dění po roce 1945 mají jiný pohled," vzpomíná Horáčková.

Zachytit rodinné osudy románovou formou se rozhodla během ročního stipendijního pobytu v Německu, kde se jí okolí často ptalo, odkud pochází její rodina, že se tak dobře naučila jazyk. Spletitý příběh svých blízkých v Rozpůleném domě rekonstruuje, upozorňuje však, že nejde o kroniku. "Inspirovala jsem se vlastní rodinou, ale dost jsem toho trochu proměnila," vysvětluje.

Kniha zároveň zachycuje část zdejších dějin. Například vznik angažovaných německých spolků, které se v československém pohraničí rodily ve 20. letech minulého století, i růst předválečného národnostního napětí. O tom, jak se ale v pohraničí promítalo do všedního života rodin, jako byla ta autorčina, se dnes podle Alice Horáčkové můžeme jen dohadovat.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes novinářka a spisovatelka Alice Horáčková. Ukázku z jejího nového románu Rozpůlený dům čte Eva Srpová. K poslechu na podcastových platformách: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy