Podcast: Mám pocit, že na mě Edgar Allan Poe potměšile mrká, říká Javorský

Petr Vizina Petr Vizina
11. 5. 2022 18:00
Deprese, šílenství i sarkasmus ze strašidelných příběhů amerického spisovatele Edgara Allana Poea, který žil v 19. století, předvádí Laterna magika na Nové scéně pražského Národního divadla. Inscenaci nazvanou Poe inspirovaly povídky Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti nebo Skokan. Na jevišti ožívají temné vidiny i fragmenty z autorova života. Výrazný podíl na tom má herec Vladimír Javorský.

Projekt mísí tanec, zpěv, původní hudbu, výraznou scénografii i kostýmy, objekty a loutky. Poea ve dvou životních etapách představují herečka i hudebnice Tereza Marečková a právě host dnešního podcastu Na dotek. Ten se hned v úvodu inscenace vynoří z kupy autorových knih poházených na jevišti.

S choreografkou Lenkou Vagnerovou je pak Javorský podepsán i pod úpravou spisovatelových textů. Přiznává ale, že otce moderní sci-fi a detektivky pro sebe nejprve musel objevit.

Podcast s Vladimírem Javorským si můžete poslechnout zde:

"Poe je pro mě naprosto neuvěřitelný tím, jak dokonale zvládl řemeslo. Jako když se díváte na brilantního fotbalistu, který to umí poslat placírkou někam nahoru do vinglu. A navíc mám pocit, že na mě mezi řádky neustále potměšile mrká," usmívá se Javorský.

Choreografka Lenka Vagnerová převedla mystickou a tísnivou atmosféru Poeových textů do působivých scén. V části inspirované povídkou Jáma a kyvadlo se tanečníci například pohybují na elektrických kolečkových bruslích. "Představují moc a sílu, vymezují prostor obviněného. Nejprve je kruhový, potom jej dělí kyvadlo, najednou je uprostřed díra. Člověk je znejistěný, kde vůbec je. Když se mu párkrát takhle podtrhnou nohy, je s ním snadné manipulovat," vysvětluje Javorský.

Technicky náročné představení zároveň mimoděk upozorňuje na stav scény, kde se hraje. Tanečnicím a tanečníkům v choreografiích založených na přesnosti viditelně komplikuje výkon nevyhovující pódium. "Nová scéna je už vlastně stará a všichni tak zápasíme s nerovnostmi podlahy, ve které jsou díry," přibližuje Javorský.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes člen činohry Národního divadla Vladimír Javorský. K poslechu na: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

před 38 minutami

Obchodníci zřejmě budou moci přijít o nevyužívanou kapacitu v zásobnících plynu. Novelu schválila vláda

Obchodníci, kteří nevyužívají svou rezervovanou kapacitu v plynových zásobnících v požadovaném minimálním množství, o část své kapacity mohou přijít. Počítá s tím novela energetického zákona, kterou dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Sněmovna by normu měla podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) projednat ve stavu legislativní nouze, řekl dnes.

Cílem navrhované úpravy je reagovat na současnou energetickou situaci vyvolanou válečným konfliktem na Ukrajině. "Je třeba bezodkladně přijmout opatření v oblasti zásobníků plynu s cílem posílit energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky," uvádí předkládací zpráva.

Změna by zavedla princip zvaný "use it or lose it". "Zavádí novou povinnost ukladatelům do zásobníků plynu, kterou je využívat rezervovanou skladovací kapacitu v minimálním požadovaném rozsahu. Pokud ukladatel nebude plnit požadovaná minimální množství plynu ve stanovených časových úsecích, pozbyde do konce skladovacího roku právo využívat rezervovanou skladovací kapacitu, a to v rozsahu, ve kterém požadované minimální množství plynu nesplnil," uvádí se v předkládací zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy