Kupónovka, šušťákovky z tržnice a strach ze skinů. Vyšly romské povídky o 90. letech

ČTK ČTK
16. 11. 2021 19:49
Polistopadová 90. léta minulého století z pohledu Romů přibližuje nově vydaná sbírka povídek nazvaná Samet blues. Romské osudy za komunismu a obecně ve 20. století pak zpracovává další povídková kniha Všude samá krása. Obě vydalo nakladatelství Kher.
Na snímku z letošního brněnského Ghettofestu jsou spisovatelky Květoslava Podhradská (druhá zleva) a Eva Danišová (třetí zleva).
Na snímku z letošního brněnského Ghettofestu jsou spisovatelky Květoslava Podhradská (druhá zleva) a Eva Danišová (třetí zleva). | Foto: ČTK

Dohromady 35 textů od 26 literátů v rozmezí od začátku 20. století po současnost ukazuje, jak velké dějiny zasáhly do osudů zdejších Romů.

"Autentická svědectví do určité míry potvrzují, že Romové stojí stranou přelomových událostí a mají trochu jiné historické milníky. Od vzpomínek majoritní společnosti se občas liší natolik, jako kdybychom ani neměli společnou, ale každý svou minulost," říká Rena Horvátová z nakladatelství Kher, která je zároveň jednou z autorek.

Obal knihy Samet blues.
Obal knihy Samet blues. | Foto: Kher

Podle ní u příležitosti 17. listopadu vyšla spousta knih, málokterá ale odráží zkušenost romské menšiny a její hodnocení polistopadové éry.

Publikace nazvaná Samet blues obsahuje díla 12 autorů, v nichž se pocity vděku a euforie ze 17. listopadu 1989 mísí se zatrpklostí a ztrátou iluzí. Přibližují polistopadové nadšení ze svobody i možnosti zakládat vlastní organizace a politická hnutí, ale také existenční nejistotu, ztrátu tradičních romských hodnot či vzestup rasismu a obchod s chudobou. "Čeští vrstevníci se nejspíš budou divit, co jsme jako děti zakoušeli. Všichni si pamatujeme kupónovku, šušťákovky z tržnice, videoklipy Michaela Jacksona, my bohužel i strach ze skinů, kteří nám házeli kameny do oken," ilustruje jedna z autorek Stanislava Ondová.

Různorodé hlasy se "skládají v jednolitý chór, obdobu amerického černošského blues žalujícího na těžký úděl nerovnoprávné menšiny", uvádí v anotaci nakladatelství.

Na vzniku Samet blues se podíleli Gejza Demeter, Eva Danišová, Michal Šamko a Květoslava Podhradská nebo Věra Horváthová Duždová a Patrik Banga.

Obal knihy Všude samá krása.
Obal knihy Všude samá krása. | Foto: Kher

Dobu od začátku minulého století přes poválečná léta a socialistickou éru pak zaznamenává povídková sbírka Všude samá krása, která vychází v češtině a romštině. Skrze rodinné a osobní příběhy ukazuje minulé století z pohledu zdejších Romů a dává tušit původ i hloubku nedorozumění, která dodnes brání úspěšnému dialogu a pochopení, uvádí anotace.

Do knihy přispěli doyeni romské literatury Andrej Giňa, Gejza Horváth a Jan Horváth, zavedené spisovatelky Erika Olahová a Ilona Ferková nebo nováčci Marie Siváková a Monika Hejduková.

"Jedním z edičních záměrů knihy bylo podat zprávu o tom, jak se převratné události 20. století dotkly československých Romů, a zároveň ukázat, že zdaleka nebyli jen jejich trpěnými oběťmi, ale často také významnými spolutvůrci," avizuje nakladatelství.

Vydání obou děl s ilustracemi Terezy Šiklové podpořily Úřad vlády, pražský magistrát a nezisková organizace Bader Philanthropies.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy