Jak se za totality šířila zakázaná literatura? Vyšla kniha o českém samizdatu

ČTK ČTK
1. 12. 2018 16:10
Český literární samizdat, tedy strojopisně šířenou literaturu publikovanou navzdory režimu, představuje nová kniha vydaná nakladatelstvím Academia.
V samizdatu vydával například básník Egon Bondy (na snímku z října 1990).
V samizdatu vydával například básník Egon Bondy (na snímku z října 1990). | Foto: ČTK

Slovníkově zpracovaná publikace nazvaná Český literární samizdat: 1949-1989, která vznikla v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, na více než 600 stranách seznamuje čtenáře s vydavatelskými podniky, periodiky i sborníky z oblasti literárního samizdatu v období po únoru 1948 i srpnu 1968.

Na obálce knihy se skví fotografie Ludvíka Vaculíka.
Na obálce knihy se skví fotografie Ludvíka Vaculíka. | Foto: Academia

Zásadním zdrojem materiálu se staly fondy pražské knihovny Libri prohibiti Jiřího Gruntoráda, jež vznikla bezprostředně po pádu komunistického režimu a soustřeďuje právě dříve zakázanou produkci exilových i samizdatových vydavatelů.

K rozšíření fenoménu literatury, kterou lidé opisovali na psacích strojích a šířili mezi sebou, vedly publikační zákazy, jimiž komunistická moc zejména po srpnu 1968 postihla mnoho spisovatelů, publicistů i odborníků z různých oblastí společenských věd.

Nešlo o nový prvek literární historie: utajené šíření zakázaných knih je dávným jevem kulturních dějin a v minulém století se rozvíjelo už za protektorátu či po komunistickém puči roku 1948.

Teprve normalizační režim ale ze samizdatu učinil plnohodnotnou součást literárního života, byť byla omezena složitostí výroby, minimálními náklady opisovaných knih i konspiračními pravidly. Právě na samizdat byli dlouhodobě odkázáni mnozí z nejvýznamnějších autorů 60. let minulého století, k nimž se postupně přidávali začínající spisovatelé mladších generací.

Autoři nové publikace v čele s literárním vědcem Michalem Přibáněm se nezabývali jen těmi nejznámějšími vydavatelskými podniky, jako jsou Edice Petlice, Edice Expedice nebo časopisy Kritický sborník, Revolver Revue, Vokno a Host. Shromáždili také mnoho dosud neznámých údajů o lokálních edicích a časopisech, které se primárně či sekundárně věnovaly literární tvorbě a její reflexi.

Literární historik Michal Přibáň.
Literární historik Michal Přibáň. | Foto: ČTK

Samizdat autoři nepředkládají jako způsob komunikace příslušný výhradně disentu, nýbrž jako podstatnou součást alternativní kultury normalizačního období, zejména v 80. letech výrazně pronikající do takzvané šedé zóny české společnosti.

Editor současné knihy Michal Přibáň se už roku 1999 s Jiřím Gruntorádem a Lucií Formanovou podílel na knize Exilová periodika, jež představovala kompletní kompletní soupis více než tisíce dosud zjištěných novin a časopisů, které Češi v zahraničí vydávali po roce 1945. Obdobím českého protikomunistického exilu v letech 1948 až 1968 se zase Přibáň zabýval v titulu nazvaném Prvních dvacet let, který roku 2008 vydalo nakladatelství Host.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy