Česká otázka v povídkách Biancy Bellové: Děje se tu vůbec něco?

Ivan Hartman Ivan Hartman
26. 3. 2021 11:46
Zdánlivě bezstarostné je prostředí povídek Biancy Bellové, které minulý týden vyšly pod názvem Tyhle fragmenty. Ve dvou posledních stručných románech, Jezeru a Moně, autorka vytvořila obrazy zlých světů plných útrap, chudoby, krve, totalitních praktik a násilí, zpodobněné na neurčitých místech v neurčitém čase. Nyní se zavrtala do běžných mezilidských vztahů a hebké české předcovidové doby.
Bianca Bellová vydává knihy teprve přes deset let.
Bianca Bellová vydává knihy teprve přes deset let. | Foto: Marta Režová

Ale hledejme v těch bezkrevných, víceméně blahobytných časech něco dějinotvorného, hraničního, vypjatého, co by jako v dystopiích Jezeru a Moně fungovalo už "samo o sobě" jako výrazné podobenství.

Bianca Bellová v povídkách pracuje se všednodenností, v níž se dramata odehrávají spíš skryta v duších či soukromých prostorech než dějinotvorně všem na očích. Tentokrát si autorka nemůže pomoci ani "zvláštními efekty" jako v Moně, kde nemocničními stěnami prorůstají do pokojů kořeny džungle. Musí to být fuška, než se skrz běžné životy obyčejných jedinců a rodin spisovatel prokope hluboko k intimní surovině.

Bellová navíc není jako třeba Zuzana Brabcová, která intenzivní vztahové drama v románu Rok perel zpracovala úchvatným, poeticky odbržděným způsobem. Bellová spíš brzdí, aby nepřejela čáru. Píše co nejúsporněji, aby čtenáře zbytečně nezdržovala, a to ani úvahami nad lidskou existencí.

Cíl každé z povídek, zřídka překračujících deset nijak hustých stran, je od začátku na dosah. Drobné příběhy rychle rostou k vyústění někdy chladnému jako ze severské detektivky - v povídce Samozřejmě, že se podívala. Jindy k tečce specificky české, spočívající v záměně slov "otce" a "ovce", nad níž se čtenář zasměje, než si uvědomí, jaký trapas z toho v rámci mezigeneračního vztahu v jedné akurátní rodině vyvěrá - povídka Pro otce. Skoro jako když nebožtíkův popel v urně po čase ztuhne na kámen tak, že ho nelze rozptýlit, ačkoliv protagonista kvůli pietě podnikl osmihodinový let a na místě různými způsoby zabil dva kocoury - omylem, ne najednou, ale s odstupem dne. K tématu povídky Poslední rozloučení Bianca Bellová volí i přímočařejší slovník: "Bylo to celý takový dost náročný. A když říkám dost, tak myslím ku*va dost."

Někdy ale stačí jen zapomenout kufr na německém nádraží, a když se pro něj nerudný osmdesátiletý český profesor literatury vrací, zjistí, jaký povyk zavazadlem způsobil. Jindy stará disidentka, žijící v domově důchodců, zkusí zatřást mladým novinářským "blbem" připomínkou, jak se Rudolf Slánský pokoušel zabít ve vazbě: narážel hlavou o topení. Jenže mladík to díky své rodinné historii dobře ví.

Bianca Bellová některé povídky staví na víceméně absurdních maličkostech. Sází je jako rostliny doprostřed záhonu, aby kolem nich důkladně nakypřila půdu a ony se pak viditelně rozvily.

Protagonisté jejího vyprávění jsou různého věku, většinou žádní prosťáčci, nad nimiž by získala snadnou intelektuální převahu.

Jedenapadesátiletá autorka vydává knihy teprve přes deset let. Debutovala roku 2009 Sentimentálním románem, ironicky opatřeným obálkou s oběšencovou oprátkou na nevinně růžovém pozadí. A než napsala Jezero oceněné Knihou roku v anketě Magnesia Litera a Cenou Evropské unie za literaturu, což na ni upoutalo větší pozornost, vyšly jí ještě prózy Mrtvý muž a Celý den se nic nestane.

Obal sbírky povídek Tyhle fragmenty.
Obal sbírky povídek Tyhle fragmenty. | Foto: Host

Právě ke třem knihám "všedních dnů" publikovaným před Jezerem má její první povídkový soubor Tyhle fragmenty blíž než k posledním dvěma dystopiím. Bellová povídky psala od roku 2012 a větší část z 18 zařazených v knize už publikovala časopisecky nebo v rozhlase.

Nyní spolu tvoří vyladěný celek ve sbírce, která připomíná procházku dobře známým prostorem. A Bianca Bellová odhrnuje záclony z oken domů, aby bylo vidět dovnitř. Třeba na to, jak se jistý mladík v panelákovém bytě cizí ženy vyděšené z hmyzu snaží ulovit neexistující můru, která údajně vlétla dovnitř. A když kvůli tomu přijde pozdě na schůzku se svou dívkou, neví, jak jí ten těžko uvěřitelný důvod zdržení vysvětlit. Mlčí. "… a pak si - poprvé v životě - uvědomil, že jsou věci, které jsou nesdělitelné," píše Bianca Bellová.

Je to podobné, jako když Haruki Murakami v knize důkladných, dlouho doznívajících povídek nazvané Po otřesech, jejichž základem jsou také docela všední situace, banálně poznamená: "Něco pocítila. Něco hlubokého." A slovo hlubokého nechá vytisknout jemnou kurzivou.

Kniha

Bianca Bellová: Tyhle fragmenty
Nakladatelství Host 2021, 197 stran, 299 korun.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

OSN má obavy o desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy