Nejlepší komiks vznikl o kuřimské kauze, hlavní ceny má scenárista a kreslíř Mašek

ČTK Kultura ČTK, Kultura
25. 1. 2019 13:55
Cenu České akademie komiksu včera získala kniha o kuřimské kauze nazvaná Svatá Barbora. Na cenách zvaných Muriel zvítězila také v kategorii Nejlepší kresba. Autory vítězné publikace jsou scénárista Vojtěch Mašek s kreslířem Markem Pokorným a spisovatelem Markem Šindelkou.
Nejvíce cen Muriel získal dvaačtyřicetiletý scenárista a kreslíř Vojtěch Mašek.
Nejvíce cen Muriel získal dvaačtyřicetiletý scenárista a kreslíř Vojtěch Mašek. | Foto: Jakub Hněvkovský

V kategoriích Nejlepší komiksová kniha a Nejlepší scénář uspěl grafický horor Sestry Dietlovy rovněž od Vojtěcha Maška. Tuto knihu, odehrávající se v 90. letech minulého století a líčící příběh obludné závislosti, týdeník Respekt označil za "detektivně-okultní vyprávění o obětech genetických pokusů padesátých let".

Dle porotců se jedná o "mnohovrstevnatý horor české malosti". Autor prý vytáhl další kostlivce ze skříně československých dějin a přivedl je zpět do současnosti, mistrně také propojil civilní situace s fantaskními náladami a prvky.

Výsledky 12. ročníku komiksových cen Muriel včera večer v pražském Biu Oko vyhlásila Česká akademie komiksu.

Dvaačtyřicetiletý scenárista a kreslíř Mašek tak za trojici komiksů, na nichž se podílel, posbíral nejvíce cen v hlavních kategoriích Nejlepší komiksová kniha, Nejlepší kresba a Nejlepší scénář.

Tvůrci vítězné Svaté Barbory se inspirovali kauzou, na jejímž počátku před deseti lety stál náhodně odhalený případ týrání dvou chlapců. V něm figurovala mimo jiné třicetiletá žena Barbora Škrlová, vydávající se za dívku Annu a následně za podobně starého chlapce Adama.

Šest let pak autoři Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a Marek Pokorný pracovali na knize, kterou kritici označují třeba jako thriller o hledání pravdy a publikaci vyzdvihují nad ostatní aktuální českou komiksovou tvorbu. "Komiks Svatá Barbora má obrovský, v české tvorbě nevídaný vypravěčský i stylistický rozmach," napsalo v recenzi Aktuálně.cz, podle nějž komiks díky výtvarnému přístupu připomíná film a inspiruje se tím nejlepším z americké nezávislé tvorby. "Svatá Barbora patří k tomu vůbec nejambicióznějšímu a nejpovedenějšímu, co v moderním českém komiksu vzniklo," konstatovalo Aktuálně.cz.

Nejlepším krátkým komiksem bylo včera na cenách Muriel vyhlášeno dílo Uprchlíci Marka Rubece, zpracovávající téma migrační krize v krátkém snovém příběhu beze slov.

V kategorii Nejlepší strip ocenění získal komiks Pas faux pas Jana Pomykače.

Vítězem nové kategorie Komiks pro děti se stala sbírka detektivních komiksů Honzy Smolíka Inspektor Hopkins.

Za dlouholetou činnost v oblasti komiksu byl oceněn výtvarník Jiří Petráček.
Za dlouholetou činnost v oblasti komiksu byl oceněn výtvarník Jiří Petráček. | Foto: Jakub Hněvkovský

Nová je také kategorie Cena Magnesia pro nejlepší studentský komiks, kde zvítězil kolektivní projekt Šmelhaus.

Za dlouholetou činnost v oblasti komiksu byl do Síně slávy uveden výtvarník Jiří Petráček. V komiksu debutoval počátkem 70. let minulého století, o dekádu později pravidelně spolupracoval s mládežnickými periodiky. "Bez nadsázky jde o žijící legendu ilustrace a komiksové tvorby pro mládež," konstatovali porotci.

Za přínos českému komiksu získali cenu Pavel Kořínek, který je zároveň předsedou udílející České akademie komiksu, a Lucie Kořínková za publikaci Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942). Ta přibližuje polozapomenutý fenomén psíka, který vedle Rychlých šípů patřil k nejoblíbenějším hrdinům českého meziválečného komiksu. Jedná se o výbor z více než 500 punťovských komiksů doplněný 14 původními studiemi.

"Autoři publikace Pavel a Lucie Kořínkovi s badatelskou pečlivostí rozebrali spousty detailů ze světa Punti, od podoby přidružených produktů a reklam po to, jak se příběhy měnily se střídáním scenáristek," napsalo o knize Aktuálně.cz.

Včerejší galavečer moderovaly Ester Geislerová a Johana Ožvold.
Včerejší galavečer moderovaly Ester Geislerová a Johana Ožvold. | Foto: Jakub Hněvkovský

Česká akademie komiksu byla založena loni především s cílem lépe propagovat a prezentovat ceny Muriel. V minulosti byly udíleny při festivalech Komiksfest a Koma. Zakládajícími členy České akademie komiksu bylo 33 výtvarníků, scenáristů, teoretiků, publicistů, nakladatelů i překladatelů, kteří se komiksu soustavně věnují.

Momentálně má akademie téměř dvojnásobek členů, předsedá jí včera oceněný literární a komiksový historik Pavel Kořínek.

Ceny Muriel jsou pod tímto názvem udělovány od roku 2007, nejlepší české komiksy však byly vyhlašovány již od roku 2003. V minulosti se držiteli cen pojmenovaných podle legendární postavy komiksu Káji Saudka stali Branko Jelinek nebo Lucie Lomová.

Rozhovor se scenáristou komiksu Svatá Barbora Markem Šindelkou

Ten komiks je o tom, jak blízko k šílenství my všichni za určitých okolností máme, tvrdí Marek Šindelka, scénárista knihy Svatá Barbora. | Video: Emma Smetana

 

Vítězové cen Muriel za rok 2018 a podzim 2017

Cena České akademie komiksu
Vojtěch Mašek, Marek Šindelka, Marek Pokorný: Svatá Barbora (Lipnik)

Síň slávy
Jiří Petráček


Nejlepší komiksová kniha
Vojtěch Mašek: Sestry Dietlovy (Lipnik)

Nejlepší krátký komiks
Marek Rubec za Uprchlíci (Aargh! 17)

Nejlepší strip
Jan Pomykač: Pas faux pas (Komiksarium.cz)

Nejlepší kresba
Marek Pokorný: Svatá Barbora (Lipnik)


Nejlepší scénář
Vojtěch Mašek: Sestry Dietlovy (Lipnik)

Přínos českému komiksu
Pavel Kořínek, Lucie Kořínková: Punťa: Zapomenutý hrdina českého komiksu (1934-1942) (Akropolis)

Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks
Kolektiv autorů: Šmelhaus (VŠUP)

Nejlepší komiks pro děti
Honza Smolík: Inspektor Hopkins zasahuje (Pikola)

Nejlepší překladový komiks
Charles Burns: Naposled (Trystero)

Nejlepší překlad
Michala Marková za Pečeme s Kafkou od Toma Gaulda (Plus)

 

Právě se děje

před 53 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy