Vedle neprobádaného vesmíru a temnoty lidských srdcí představují zvířata podle dramaturga Festivalu otrlého diváka Jiřího Flígla jeden z nejčastějších motivů hororů. "Festival si ale neklade za cíl publikum za každou cenu děsit, znechucovat či psychicky deptat. Naopak, snažíme se skrz nezvedené výtvory z okrajů kinematografie divákům otevírat obzory," vysvětluje.
Mezi vrcholy letošního ročníku patří podle pořadatelů film Ptákodemie: Děs a hrůza, který mnozí označují jako jeden z nejzábavnějších nejhorších filmů všech dob s naprosto neskutečně špatnými efekty. Při vstupu do sálu dostanou návštěvníci prostředky na ochranu proti ptačím atakům a vstřebané zážitky jim po projekci pomůže strávit ekologicky uvědomělý raut.
Dojde také na ikonu akčního filmu v pokřivené adaptaci románu Stephena Kinga Běžící muž. "Klasiku s Arnoldem Schwarzeneggerem Běžící muž proměníme v živě komentovanou zábavnou show, při které krev a Cadre Cola potečou proudem," říká dramaturg Antonín Tesař.
Se živým mnohohlasným dabingem pak diváci uvidí snímek Válka podle Tromy. "Ostatní režiséři svými opusy upozorňují na hrůzy války, Lloyd Kaufman se soustředí spíše na přehlídku rozšmelcovaných mrtvol, zastřelených civilistů a chrochtajících fanatických záporáků. Tenhle rozjuchaný válečný masomlejn uvádíme s vícehlasým živým dabingem přímo do sálu. Militantního ducha celé akce můžete podpořit také tím, že přijdete na projekci v maskáčích," říká dramaturg Jiří Flígl.
Dvouhlasý simultánní překlad si budou moci vychutnat i návštěvníci filmu Velké kozy na Havaji. "Díky castingu krásek z Playboye i Penthousu a jejich častému obnažování, ale také absurdně jednorozměrným postavám a třeskutě schematickým dialogům můžeme Velké kozy na Havaji popsat jako ultra naivní akční thriller odehrávající se ve světě porna," přibližuje dramaturg Petr Šaroch.
Rychlodabingy s výrazným nářečím jsou opravdový unikát. Wild Thing (1987) neboli Asfaltový kluk je toho jasným a osvěžujícím důkazem. V levém rohu můžete vidět již zde zmiňovanou německou stanici RTL. Jedna se o dalšího neznámého dabéra. Svým hlasem okrášlil třeba i Cestu do Ameriky (1988) Pokuď znáte totožnost tohoto jihomoraváka, neváhejte nás kontaktovat do zpráv.
Zveřejnil(a) Králové videa dne 13. Červen 2017
O pirátském dabingu osmdesátých a začátku devadesátých let v Československu budou dramaturgové diskutovat s amatérským filmařem Lukášem Bulavou a sběratelem videokazet Petrem Svobodou.
Oba stojí za dokumentem Králové videa, který tuto dobu reflektuje. "Promítneme i řadu vybraných autentických ukázek dobových rychlodabingů, které jsou často zábavnější než samotné překládané filmy, dodává dramaturg Antonín Tesař.
Po pražské přehlídce se uksuteční Ozvěny otrlého diváka. V brněnském Univerzitním kině Scala budou k vidění 9. března, v královéhradeckém Biu Central 13. dubna.