Režisér Soderbergh představil thriller natočený za 10 dní na iPhone. Je šílený a zadře se pod kůži

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
24. 2. 2018 17:41
Na festivalu Berlinale režisér Steven Soderbergh uvedl agresivní, špinavý, kupředu pádící thriller Unsane. Účinně, a přitom jen mezi řádky, kritizuje americké zdravotnictví a prorůstání různých lobby do občanských svobod.
Film Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde.
Film Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde. | Foto: Fingerprint Releasing / Bleecker Street

Svůj nový film natočil na iPhone. Za deset dní. Přesto americký režisér Steven Soderbergh s novinkou zvanou Unsane na festivalu Berlinale snadno válcuje konkurenci. Byť byl jeho psychothriller, vyprávějící o jedné nevyrovnané ženě a ještě více nevyrovnaném fungování amerického zdravotního systému i dalších přidružených institucí, v hlavním berlínském programu uveden pouze mimo soutěž. Což je škoda.

Unsane sice nedosahuje formální vypiplanosti filmařovy předchozí, méně "guerillové" tvorby, s přehledem by se však mohl ucházet o festivalové ceny v podobě Zlatých či Stříbrných medvědů.

Soderbergh - autor komediální krimi trilogie Dannyho parťáci či loňských Loganových parťáků - by ani s takovouto "rychlovkou" nebyl bez šancí.

V Berlíně se letos mnozí režiséři pokoušeli promluvit o neblahých společenských jevech, často překombinovaně, nepřesvědčivě, snaživě. Soderbergh natočil agresivní, špinavý, kupředu pádící thriller, který americké zdravotnictví a prorůstání různých lobby do svobod občanů kritizuje účinně, a přitom jen mezi řádky.

Premisa Unsane je jednoduchá. Mladá žena Sawyer se snaží zapomenout na traumatický zážitek se stalkerem. Přestěhuje se do nového města a najde si novou práci, nepříjemné psychické stavy však přetrvávají. Po debatě s psychiatrem, který ji přiměje podepsat "rutinní papíry", se náhle ocitá v místnosti, kde jí odeberou osobní věci i oblečení. A dveře jsou zamčené.

Divák netuší, co přesně se děje, ale v jednom má jasno - díky syrovému stylu natáčení a nezvyklým úhlům záběrů z telefonu je mu podobně nepříjemně jako hrdince.

Otázka, zda je Sawyer blázen a nakolik se její bludy zakládají na pravdě, se brzy rozlouskne nečekaným způsobem. A tok vyprávění se ještě několikrát změní. Především však Soderbergh po celou dobu drží rychlé tempo, v němž s napětím o osud protagonistky, které události hrají stále méně do karet, sílí i pochybnosti o fungování americké společnosti.

Jde samozřejmě také o pohyb na tenké hraně béčkové žánrové filmařiny, kde často různé korporace či instituce bývají vykresleny až démonicky. Soderbergh je však příliš chytrý vypravěč, aby svou hru na kočku a myš shodil do černobílé polohy.

Jeho snímek občas vizuálně vypadá lacině, postrádá hloubku, s jakou prostor snímají skutečné kamery. Hloubka myšlenková mu však nechybí. A nikdy není brakově laciný. Špinavost vizuálu se dobře hodí ke špinavosti tématu.

Unsane je též satirou o povaze reality i americké společnosti. | Video: Bleecker Street

Produktivní režisér Soderbergh, který neustále ohlašuje svůj filmový či hollywoodský důchod a přesun do dnes údajně svobodnějšího televizního média, se opět nečekaně vrátil. Tentokrát opravdu "zadními vrátky", za pomoci technologie, s níž může filmy natáčet každý.

Unsane je námětem podobný jednomu z jeho posledních dramat Vedlejší účinky, které též tematizovalo duševní zdraví a podivně dlouhé prsty farmaceutických firem.

Tentokrát je Soderbergh mnohem přímočařejší a nevypráví ani tak o nezdravých účincích psychofarmak či zneužívání moci pomocí složitě komponovaného díla. Natočil úderný thriller o přežití, v němž primitivní efekt jako snímání jedné scény dvěma kamerami naráz může mít kolikrát adekvátně zdrcující účinky na diváky. Možná silnější než kdejaká rafinovaná hra.

Unsane je přitom též satirou. O povaze reality i americké společnosti. Sawyer neustále působí jako blázen, aby však každou scénu jejího manického chování nové informace ospravedlnily a zpochybnily předchozí pocit. Opravdu je muž pracující na psychiatrické klinice oním stalkerem, před nímž prchla z Bostonu do Pensylvánie? Opravdu je zdravá, jak tvrdí, když nedávno napadla jiné pacienty i zřízence?

Stav neustálé nejistoty je zárukou napínavého - a ke konci i patřičně brutálního - diváckého prožitku. Zároveň představuje intenzivní obraz americké společnosti, která jako by se nacházela těsně před kolapsem.

Soderbergh nepotřebuje drahé produkce ani velké hvězdy, byť se filmem v drobné roli mihne jeho oblíbený herec Matt Damon. Režisér opět dokazuje, že patří k nejvýraznějším hlasům dnešní americké kinematografie. A že mu přebíhání mezi Hollywoodem a nízkorozpočtovou nezávislou tvrobou svědčí.

Jeho návrat z filmového důchodu je roztěkaným propadem do nervního světa prostoupeného digitálními technologiemi. Snímek Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy