Režisér Soderbergh představil thriller natočený za 10 dní na iPhone. Je šílený a zadře se pod kůži

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
24. 2. 2018 17:41
Na festivalu Berlinale režisér Steven Soderbergh uvedl agresivní, špinavý, kupředu pádící thriller Unsane. Účinně, a přitom jen mezi řádky, kritizuje americké zdravotnictví a prorůstání různých lobby do občanských svobod.
Film Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde.
Film Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde. | Foto: Fingerprint Releasing / Bleecker Street

Svůj nový film natočil na iPhone. Za deset dní. Přesto americký režisér Steven Soderbergh s novinkou zvanou Unsane na festivalu Berlinale snadno válcuje konkurenci. Byť byl jeho psychothriller, vyprávějící o jedné nevyrovnané ženě a ještě více nevyrovnaném fungování amerického zdravotního systému i dalších přidružených institucí, v hlavním berlínském programu uveden pouze mimo soutěž. Což je škoda.

Unsane sice nedosahuje formální vypiplanosti filmařovy předchozí, méně "guerillové" tvorby, s přehledem by se však mohl ucházet o festivalové ceny v podobě Zlatých či Stříbrných medvědů.

Soderbergh - autor komediální krimi trilogie Dannyho parťáci či loňských Loganových parťáků - by ani s takovouto "rychlovkou" nebyl bez šancí.

V Berlíně se letos mnozí režiséři pokoušeli promluvit o neblahých společenských jevech, často překombinovaně, nepřesvědčivě, snaživě. Soderbergh natočil agresivní, špinavý, kupředu pádící thriller, který americké zdravotnictví a prorůstání různých lobby do svobod občanů kritizuje účinně, a přitom jen mezi řádky.

Premisa Unsane je jednoduchá. Mladá žena Sawyer se snaží zapomenout na traumatický zážitek se stalkerem. Přestěhuje se do nového města a najde si novou práci, nepříjemné psychické stavy však přetrvávají. Po debatě s psychiatrem, který ji přiměje podepsat "rutinní papíry", se náhle ocitá v místnosti, kde jí odeberou osobní věci i oblečení. A dveře jsou zamčené.

Divák netuší, co přesně se děje, ale v jednom má jasno - díky syrovému stylu natáčení a nezvyklým úhlům záběrů z telefonu je mu podobně nepříjemně jako hrdince.

Otázka, zda je Sawyer blázen a nakolik se její bludy zakládají na pravdě, se brzy rozlouskne nečekaným způsobem. A tok vyprávění se ještě několikrát změní. Především však Soderbergh po celou dobu drží rychlé tempo, v němž s napětím o osud protagonistky, které události hrají stále méně do karet, sílí i pochybnosti o fungování americké společnosti.

Jde samozřejmě také o pohyb na tenké hraně béčkové žánrové filmařiny, kde často různé korporace či instituce bývají vykresleny až démonicky. Soderbergh je však příliš chytrý vypravěč, aby svou hru na kočku a myš shodil do černobílé polohy.

Jeho snímek občas vizuálně vypadá lacině, postrádá hloubku, s jakou prostor snímají skutečné kamery. Hloubka myšlenková mu však nechybí. A nikdy není brakově laciný. Špinavost vizuálu se dobře hodí ke špinavosti tématu.

Unsane je též satirou o povaze reality i americké společnosti. | Video: Bleecker Street

Produktivní režisér Soderbergh, který neustále ohlašuje svůj filmový či hollywoodský důchod a přesun do dnes údajně svobodnějšího televizního média, se opět nečekaně vrátil. Tentokrát opravdu "zadními vrátky", za pomoci technologie, s níž může filmy natáčet každý.

Unsane je námětem podobný jednomu z jeho posledních dramat Vedlejší účinky, které též tematizovalo duševní zdraví a podivně dlouhé prsty farmaceutických firem.

Tentokrát je Soderbergh mnohem přímočařejší a nevypráví ani tak o nezdravých účincích psychofarmak či zneužívání moci pomocí složitě komponovaného díla. Natočil úderný thriller o přežití, v němž primitivní efekt jako snímání jedné scény dvěma kamerami naráz může mít kolikrát adekvátně zdrcující účinky na diváky. Možná silnější než kdejaká rafinovaná hra.

Unsane je přitom též satirou. O povaze reality i americké společnosti. Sawyer neustále působí jako blázen, aby však každou scénu jejího manického chování nové informace ospravedlnily a zpochybnily předchozí pocit. Opravdu je muž pracující na psychiatrické klinice oním stalkerem, před nímž prchla z Bostonu do Pensylvánie? Opravdu je zdravá, jak tvrdí, když nedávno napadla jiné pacienty i zřízence?

Stav neustálé nejistoty je zárukou napínavého - a ke konci i patřičně brutálního - diváckého prožitku. Zároveň představuje intenzivní obraz americké společnosti, která jako by se nacházela těsně před kolapsem.

Soderbergh nepotřebuje drahé produkce ani velké hvězdy, byť se filmem v drobné roli mihne jeho oblíbený herec Matt Damon. Režisér opět dokazuje, že patří k nejvýraznějším hlasům dnešní americké kinematografie. A že mu přebíhání mezi Hollywoodem a nízkorozpočtovou nezávislou tvrobou svědčí.

Jeho návrat z filmového důchodu je roztěkaným propadem do nervního světa prostoupeného digitálními technologiemi. Snímek Unsane divákům určitě poleze na nervy. Ale o to právě jde.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy