Dlouhé fronty se tvořily zejména před domem v Domgasse 5 nedaleko Svatoštěpánské katedrály, kde komponista žil v letech 1784-1787 a složil oblíbenou Figarovu svatbu. Budova prošla během 14 měsíců rekonstrukcí, jež si vyžádala osm milionů eur.
Od pátku až do neděle si prostory, kde Mozart žil a tvořil, prohlédly tisíce zájemců, kteří využili bezplatného vstupu a otevírací doby i přes noc. Trpělivě postávali a čekali, až na ně přijde řada; neodradilo je ani chladné počasí.
Základní informace a propagační materiály k oslavám celého letošního Mozartova roku poskytovali pracovníci center, z nichž bylo například možno poslat domů pozdrav z rakouské metropole opatřený známkou s Mozartovou podobiznou a zvláštním razítkem.
Calling Mozart
Další historické souvislosti o životě a díle génia si mohou zájemci až do prosince poslechnout prostřednictvím svých mobilů. Organizátoři projektu Calling Mozart rozmístili po Vídni na 50 poutačů v rudé barvě. Stačí jen vytočit číslo uvedené na ploše a turista se hned dozví v angličtině nebo němčině údaje, které se vážou k danému místu v souvislosti s Mozartovým pobytem v městě.
Do neděl měli návštěvníci hlavního města možnost spatřit v Rakouské národní knihovně originální partituru Mozartovy poslední monumentální skladby Rekviem. Od nadcházejícího týdne by měl přijít do prodeje interaktivní DVD nosič obsahující dvě a půl hodiny videomateriálu o Mozartově životě a sedm a půl hodiny jeho hudby. Novinka má stát 15 eur.
Nejen v alpské republice samozřejmě zůstává Mozart i významným obchodním artiklem. Experti odhadují, že celkový obrat spojený s jeho jménem včetně gastronomických a ubytovacích služeb jen ve Vídni ročně převýší 72 milionů eur. Celosvětově prý jde o částku pěti miliard eur.
"Beethoven byl typický Němec, Verdi zase Ital a Schubert Rakušan, ale Mozart byl prototypem Evropana. Pokud by žil v dnešní době, určitě by se usadil v Bruselu," tvrdí dirigent Daniel Barenboim.