Je libo Červeného trpaslíka, nebo upíry?

RiK
8. 2. 2006 10:30
Praha - Víkend v Praze proběhne v režii fanoušků sci-fi. Budou se konat hned dvě třídenní, na sobě nezávislé akce.

Ani přesto, že komunita příznivců SF&F literatury u nás není tak početná jako například v Americe, nejsou fanoušci schopni domluvit se a staví dvě svá setkání proti sobě.

Je pravda, že starší a větší akce s názvem Pragocon se zaměřuje na poněkud odlišnou cílovou skupinu než konkurenční Trpaslicon, ale i tak se fanoušci navzájem prolínají a skalní příznivci budou mít o víkendu těžké rozhodování.

Pragocon, který proběhne od pátku do neděle v ZŠ Benita Juareze v Bílé ulici v Praze 6 v Dejvicích, pořádá pod záštitou Mensy ČR ing. Václav Fořtík. Setkání je směřováno mladým lidem, kterým poskytuje množství workshopů a přednášek o tom, jak psát, jak vymýšlet tematické hry, pro návštěvníky je připravena i bohatá kolekce přednášek o fantasy i SF literatuře.

Součástí Pragoconu je i vyhlášení literární soutěže O cenu barda Marigolda, která je primárně určena tvůrcům do 18 let. Soutěž probíhá vždy od září. Minulých ročníků Pragoconu se zúčastnilo něco kolem tisíce návštěvníků.

Bližší informace včetně úplného programu naleznete na stránkách Mensy ZDE.

Pojeďte na Červeného trpaslíka

Konkurenci Pragoconu letos tvoří o něco dříve ohlášený Trpaslicon, který se primárně zaměřuje na komediální seriály v čele s legendárním Červeným trpaslíkem. Účast přislíbili i dabéři seriálu, kteří se zúčastní besedy s fanoušky. Mimo něj se mohou návštěvníci těšit na seriály jako Halo! Halo!, Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli a mnoha dalšími.

Druhou programovou linii budou tvořit přednášky a kvízy o kultovní Zeměploše Terryho Pratchetta, k jednoznačným tahákům patří další z autorských čtení Jana Kantůrka.

Celá akce je pojata jinak než Pragocon, počet návštěvníků se v minulých ročnících pohyboval kolem dvou set. Setkání působí i díky skupině mladých a ochotných pořadatelů daleko komornějším, až rodinným dojmem.

Trpaslicon proběhne na Chodově v ZŠ květnového vítězství. Plánek cesty a program najdete na oficiálních stránkách Trpasliconu ZDE.

Víkendová nabídka je více než široká, zbývá jen dilema, kam se vypravit.

 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy