Je libo Červeného trpaslíka, nebo upíry?

RiK
8. 2. 2006 10:30
Praha - Víkend v Praze proběhne v režii fanoušků sci-fi. Budou se konat hned dvě třídenní, na sobě nezávislé akce.

Ani přesto, že komunita příznivců SF&F literatury u nás není tak početná jako například v Americe, nejsou fanoušci schopni domluvit se a staví dvě svá setkání proti sobě.

Je pravda, že starší a větší akce s názvem Pragocon se zaměřuje na poněkud odlišnou cílovou skupinu než konkurenční Trpaslicon, ale i tak se fanoušci navzájem prolínají a skalní příznivci budou mít o víkendu těžké rozhodování.

Pragocon, který proběhne od pátku do neděle v ZŠ Benita Juareze v Bílé ulici v Praze 6 v Dejvicích, pořádá pod záštitou Mensy ČR ing. Václav Fořtík. Setkání je směřováno mladým lidem, kterým poskytuje množství workshopů a přednášek o tom, jak psát, jak vymýšlet tematické hry, pro návštěvníky je připravena i bohatá kolekce přednášek o fantasy i SF literatuře.

Součástí Pragoconu je i vyhlášení literární soutěže O cenu barda Marigolda, která je primárně určena tvůrcům do 18 let. Soutěž probíhá vždy od září. Minulých ročníků Pragoconu se zúčastnilo něco kolem tisíce návštěvníků.

Bližší informace včetně úplného programu naleznete na stránkách Mensy ZDE.

Pojeďte na Červeného trpaslíka

Konkurenci Pragoconu letos tvoří o něco dříve ohlášený Trpaslicon, který se primárně zaměřuje na komediální seriály v čele s legendárním Červeným trpaslíkem. Účast přislíbili i dabéři seriálu, kteří se zúčastní besedy s fanoušky. Mimo něj se mohou návštěvníci těšit na seriály jako Halo! Halo!, Černá zmije s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli a mnoha dalšími.

Druhou programovou linii budou tvořit přednášky a kvízy o kultovní Zeměploše Terryho Pratchetta, k jednoznačným tahákům patří další z autorských čtení Jana Kantůrka.

Celá akce je pojata jinak než Pragocon, počet návštěvníků se v minulých ročnících pohyboval kolem dvou set. Setkání působí i díky skupině mladých a ochotných pořadatelů daleko komornějším, až rodinným dojmem.

Trpaslicon proběhne na Chodově v ZŠ květnového vítězství. Plánek cesty a program najdete na oficiálních stránkách Trpasliconu ZDE.

Víkendová nabídka je více než široká, zbývá jen dilema, kam se vypravit.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn

Provoz na trati mezi Berounem a Prahou v úterý ráno zastavil požár vlaku ve stanici Karlštejn. Událost se obešla bez zranění, hasiči mají požár pod kontrolou. Ráno likvidovali také požár nákladního vagonu v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, tam už byl provoz obnoven, řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Událost v Karlštejně byla hlášena před 8:00. "Jednalo se o požár vagonu rychlíku společnosti Arriva. Všichni cestující byli evakuovaní, provoz byl na trati byl v obou směrech uzavřen," uvedl Sýkora. Podle Správy železnic šlo o požár motorové jednotky.

Zdroj: ČTK / BBC News
před 49 minutami

Počet turistů v Česku za 2. čtvrtletí stále nedosáhl předcovidových čísel

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se ve 2. čtvrtletí letošního roku ubytovalo pět milionů turistů. Období před covidem se počet hostů nevyrovnal, ve druhém kvartále roku 2019 přijelo do hromadných ubytovacích zařízení v ČR téměř 5,8 milionu hostů a o rok dříve téměř 5,5 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku letošní údaj představuje nárůst o 229 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Počet přenocování hostů stoupl v letošním 2. čtvrtletí na 12 milionů nocí. Meziročně byl vyšší o 190 procent.

"Výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ještě nedosáhly objemů před pandemií. Stále chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 procent v porovnání s rokem 2019. Zatímco návštěvnost domácích hostů výsledky 2. čtvrtletí 2019 již překonala," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura.

Zdroj: ČTK
Další zprávy