Zemřel hudební experimentátor Captain Beefheart

Pavel Kroulík
19. 12. 2010 9:00
Bylo mu 69 let. Příčinou byla roztroušená skleróza
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Ve věku 69 let zemřel jeden z nejvýznamnějších rockových experimentátorů 60. a 70. let Don Van Vliet známý jako Captain Beefheart. Spolupracovník Franka Zappy a šéf kapely The Magic Band patřil těm k hudebníkům, jejichž vliv dalece převýšil prodej jejich desek. Příčinou jeho úmrtí byly problémy způsobené roztroušenou sklerózou.

Jeho svébytný hudební jazyk vycházel z bluesových kořenů obohacených o vlivy rocku, free jazzu, psychedelie i soudobé avantgardy. Eruptivní hudbu, atonální melodie a divoký polozpěv doprovázely dadaistické a surreálné texty. Podobné přívlastky by mohla mít i řada historek, který se vázaly k jeho tvorbě a životu.

Foto: Aktuálně.cz

Mezi těmi, které Beefheart ovlivnil, nejsou jen bluesmani, freejazoví hudebníci a avantgardní skladatelé. Mluví o něm i generace punku, post-punku a nové vlny i současné kapely. Jeho inspiraci přiznávají hudebníci od Pere Ubu přes Toma Waitse a Nicka Cavea až po Franz Ferdinand, Oasis, Red Hot Chilli Peppers nebo The White Stripes.

Sám hrál na foukací harmoniku a saxofon. Pocházel z Kalifornie, na střední škole v pouštním městě Lancasteru se seznámil s Frankem Zappou. V roce 1965 založil kapelu The Magic Band, jejíž složení se velmi turbulentně měnilo po celou dobu její existence; až do první, ještě docela krotké desky Safe Milk (1967) v ní hrál i kytarista Ry Cooder.

Nejuznávanějším Beefheartovým titulem je dvojalbum Trout Mask Replica z roku 1969 produkované Zappou a vydané na jeho labelu. Sám Beefheart tvrdil, že všech 28 písní složil na klavír v jednom zátahu za 8,5 hodiny - tak dlouho mu to prý trvalo jen proto, že nikdy předtím na tento nástroj nehrál.

Nahrávka se přepsala do not a huidebníci je přes osm měsíců cvičili pod přísným dozorem svého šéfa. Pak písně s krkolomnými party, kde si každý nástroj "hraje" svou a v odlišném tempu, kapela nahrála ve studiu. Výsledné dvojalbum se stalo jedním z milníků ve vývoji rocku. Desku, kterou má prý rád i tvůrce Simpsonů Matt Groening, dal magazín Rolling Stone v seznamu 500 alb všech dob na 58. místo.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Se Zappou a jeho Mothers of Invention spolupracoval Beefheart na jednotlivých skladbách i na deskách; Zappovy široké populatity však nikdy nedosáhl. V roce 1975 vyšlo jejich společné živé album Bongo Fury, záznam z koncertního turné.

V té době Magic Band neexistoval: v roce 1974 se většina členů rozhodla odejít, prý na protest kvůli tomu, že Beefheart už příliš vyměknul. Nová sestava se objevila aŽ v roce 1976.

V 80. letech se pak Beefheart zcela stáhl do pozadí. Věnoval se původní umělecké profesi - výtvarnému umění - a nahrával čím dál méně; Magic Band oficiálně přestal existovat v roce 1982.

Umělec žil v ústraní se svou manželkou, v roce 1987 mu vyšla básnická sbírka Skeleton Breath Blush. V roce 1994 o něm David Lynch a fotograf Anton Corbijn natočili krátký dokument Some YoYo Stuff.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy