Zemřel baskytarista Katapultu Jiří Dědek Šindelář

Kultura Kultura, Red Kul
5. 1. 2009 17:50
Hudebník podlehl vleklé plicní chorobě
Foto: Luboš Ciinkán

Praha - Pouhé dva dny po svých šedesátých narozeninách zemřel baskytarista skupiny Katapult Jiří Šindelář. Podle serveru idnes.cz podlehl hudebník s přezdívkou "Dědek" chronické plicní nedostatečnosti před polednem. Kapela neodmyslitelně patří k oficiální historii československého rocku - se vším, co to znamenalo pro skupinu založenou v půli sedmdesátých let.

Katapult v těchto dnech zrovna dokončovali "Poslední turné na rozloučenou" po Čechách a Slovensku k příležitosti třiceti tří let existence, ale právě kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu baskytaristy jej musela přerušit.

Z nejslavnější sestavy tak nyní zůstává jen leader a kytarista Oldřich "Olda" Říha. Už loni zemřel jejich dlouholetý bubeník Anatoli "Tolja" Kohout. Ten kapelu spoluzakládal po odchodu z doprovodné skupiny Viktora Sodomy; nahrál s ní alba Katapult a Katapult 2006, čtyřikrát z ní odešel a zase se vrátil, naposledy před čtyřmi roky.

Kapela vznikla v roce 1975 v Plzni, když ji tandem Olda Říha a Dědek přejmenovali z Mahagon na Katapult. Stala se vůbec druhou nejúspěšnější českou skupinou a v prodeji desek je předstihli pouze Olympic. Spolu s ním jejich tvorba také dobře demonstrovala politickou i kulturní situaci v druhé půli normalizace.

Foto: Aktuálně.cz

Je jistě nevkusné, ale pravdivé u příležitosti Šindelářova úmrtí v nekrologu napsat, že Katapult byl za minulého režimu jednou z mála povolených "rockových" kapel. A tato "bezkonkurenční situace" byla také jedním z důvodů , proč bylyjejich tříakordové skladby tak populární u posluchačů (ale stejnou měrou odmítané kritiky).

Songy Katapultu umožňovaly slyšet to, co velmi vzdáleně znělo jako hudba hraná na Západ od našich hranic. Když kapela získala v letech 1979 i 1980 Zlaté slavíky a vystoupila v bílých košilích vytažených z kalhot, byla z toho to skoro kontrarevoluce. Pravda, ani Katapultu se nevyhnuly zákazy a kapela o nich ráda mluvila.

Fanoušci Katapultu se rekrutovali převážně z řad učňovské mládeže, ale v jisté fázi vývoje nebylo snad jediného teenagera, který by neznal songy Hlupák váhá nebo Půlnoční závodní dráha, nebyl rozhořčen u ekologické skladby 2006 a nesmutnil u ploužáku Vojín XY hlásí příchod.

Katapult - Vojín XY hlásí příchod

K řídkým písničkám s vlivy hard rocku, beatu, boogie i blues rocku patřily právě „poetické" nebo "rebelské" texty  - a hlavně mocí tolerovaný a kapelou zdůrazňovaný status „poctivého rockera",  který nepřestali nikdy pro své fanoušky představovat. A je třeba vskutku přiznat, že málokdo si udržel přízeň mániček více než třicet let.

Foto: Aktuálně.cz

Přestože po sametové revoluci to vypadalo velmi nepravděpodobně, od půli devadesátých let zažívala kapela comeback a vystupovala sólově i na festivalech. U mnoha lidí vzbuzovala spíš pobavení nad snažením kytarových dinosaurů, ale u stejného množství pořád „radost z poctivého rocku".  Ostatně v jejich hudbě najdeme dost z výrazových prostředků, které dodnes používá český mainstream.

Nakonec to Katapult málem dotáhnul až na Pražský hrad; zkazilo to jen počasí. V roce 2006 je tam pozval Václav Klaus, přestože džínové bundy, které patřily spolu s žebradlem k základní výbavě fanoušků kapely, vždycky považoval „za falešné".

S Šindelářem bezpochyby odchází kus života i těm, kteří dnes poslech Katapultu považují za podobný hřích jako třeba členství v SSM.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy