Tak pravil Daniel Landa

Jan Šprincl
9. 6. 2006 13:00
Reportáž - V bazilice sv. Markéty, kde denně zní slovo boží, byly ke slyšení myšlenky řádu Ordo Lumen Templi.

Daniel Landa včera v Břevnově zpíval a hlavně mudroval. Konal se tu jeho Večer sjednocení.

Publikum nebylo ničím výjimečné, mohlo se sejít na koncertě Čechomoru, Chinaski nebo Divokýho Billa, ale oni dali šest stovek či tisícovku, aby mohli svého oblíbence po čase znovu vidět živě.

Až vyholená ochranka v bílých košilích u dveří kostela připomíná, s kým to hodlají strávit večer - s bývalou ikonou skinheadského hnutí, která se dodnes plně neodpoutala od rasistické kapely Orlík.

Foto: SONY BMG

"Hned po prvním oficiálním albu v roce 1990 a koncertě se ocitl Orlík pod kritikou novinářů. A tak začala v mnoha případech zcela nesmyslná a nepodložená kritika z nejrůznějších stran. Mnoho fanoušků Orlíku nepochopilo obsah písní, a tak nastartovali neodvratný konec kapely," lze číst v oficiálním životopise na Landově webu.

Kdo za textem "Co to bylo za ránu, kdo nám to sem z palmy spad, černý voči, černý tělo, to není můj kamarád - bílá liga, bílá síla..." najde náročnou metaforu na komplikovaný život Afričanů a Evropanů, vyhrává basebalovou pálku.

Dnes už Landa vystupuje jen jako razantní hudebník, příkladný otec, dobrý Čech a zástupce tajemného společenství Ordo Lumen Templi. Krom toho, že jeho členové nosí bílé kápě a na hrudi nenápadný odznáček s červeným křížem, se veřejnosti moc nesvěřují.

Foto: Aktuálně.cz

Šest stovek diváků se způsobně usazuje do kostelních lavic, někteří stojí podél zdí. Je tu herec Jiří Pomeje s "klubovým" křížem na hrudi i elitní policista Jiří Komorous, kterému se na krku houpá VIP vstupenka. Večer zahajuje převor Prokop Siostrzonek, v osm na scénu vcházejí hudebníci z konzervatoře Jana Deyla; po jejich boku stojí smíšené pěvecké sbory z dětských domovů.

Landa si je pozval, aby mu dělaly křoví na jeho jediném letošním vystoupení pro veřejnost.

Vystoupení neboli nekonečné kázání trvá hodinu a půl, zazní na něm jedenáct skladeb z Landova hlavně muzikálového repertoáru a na konci si musí i ti, kteří Landovu okultistickou partu brali jako zábavnou kuriozitu, znejistět: Myslí to vážně, nebo si z nás někdo střílí?

Po včerejšku to už víme: hlavním cílem Ordo Lumen Templi je vystavět chrám svatého Václava.

Pokračování článku ZDE

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy