Staromilci z Raconteurs vydají nové album v tichosti

tur
19. 3. 2008 11:15
Kapela chce předjít úniku desky na internet

New York - Už na začátek příštího týdne naplánovali Racounteurs vydání alba Consolers of the Lonely, jež následuje jejich debut Broken Boy Soldiers z roku 2006.

Vedlejší kapela Jacka White z White Stripes, v níž se může realizovat coby součást kolektivu a nejen jako leader exmanželského dua, se rozhodla stanovit termín vydání na poslední chvíli, aby předešla možná úniku alba na internet.   

Kapela ještě podtrhla i tím, že nebude rozesílat novinářům přednostní kopie. "Nemáme chuť stavět na prodejích z prvního týdne, který je ovlivněný pouze propagací a tím, že posluchačům někdo předdefinuje album, aniž ho měli možnost sami slyšet," zdůvodnil tah Jack White.

Čtěte také: The Raconteurs: Zvuk dospěláků

Následně se kapela pustila i do kritiky serverů typu iTunes, které prodávají jednotlivé skladby. "Jsme raději, když si fanoušci koupí celé album, než abychom jej drobili do samostatných písniček," prohlašují. 

Vybraných písní od Raconteurs se tedy uživatelé iTunes nedočkají. Dokud to bude on-line obchod smluvně umožňovat, nebudou svoje alba kouskovat.

Staromilská kapela ostatně není první, která se zoufale snaží zachovat formát alba. 

The Raconteurs
The Raconteurs | Foto: Aktuálně.cz

Zpěvák kapely Elbow, Guy Garvey, v nedávném rozhovoru pro BBC uvedl: "Jsme kapela, která tvoří alba a rádi bychom je prodávali vcelku. Pokládám to za podobný model jako sbírku povídek v porovnání s románem členěným do kapitol."

V kontrastu s archaizujícími tendencemi, jež se snaží převést už šedesát let starý model distribuce hudby do digitálního prostředí,  stojí za zmínku uvést kapely jako Muse nebo Ash.

Ty naopak připouštějí možnost, že se vzdají zažitého nahrávacího schématu  a vrhnou se pouze na tvorbu individuálních skladeb. Což v mnohém odpovídá i novým posluchačským návykům - které se díky fanouškovským blogům, možnostem nákupu jediného tracku z alba a mp3 přehrávačům navracejí zpět k singlovým písním.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy