Romantické songy z dějin vědy

Tomáš Turek
29. 4. 2006 10:00
Profil - Objev zdejší scény, v Praze zabydlený Tyson Cosby aka Atlantic Cable, hraje folk blues. Ale o tom, jak měl rád jednu holku a jak mu schází, zrovna nezpívá.

Atlantic Cable povstal z řezavého popela internacionálního tria Squall. Rozčarovaný, zároveň posílený Cosby v kontrastu s předchozím free-jazz-punkovým hukotem natočil desku Darwin Avenue, první počin vydavatelství Starcastic.

Atlantic Cable
Atlantic Cable | Foto: Aktuálně.cz

Písně zvukově syrové a zároveň křehké, suverénní, stejně jako plné pochyb nahrál na jeden mikrofon v malém žižkovském bytě, obklopen jen několika přáteli. Na nahrávání se prý nijak zvlášť nepřipravoval a výsledný zvuk lze charakterizovat oblíbenou značkou lo-fi.

Zároveň Cosby zdůrazňuje, že nechtěl znít úmyslně špinavě ani ledabyle - a v kontrastu s minimálním zázemím vyslovuje poněkud nečekaná přání. "Chtěl bych hrát s co nejvíce lidmi. Padesát - a všichni basu. A taky doprovodné zpěvačky. Tři ženy z tří kontinentů. Nebo kolik je vlastně kontinentů?"

Tady ovšem pětatřicetiletý učitel angličtiny trochu pábí. Je zarputilým studentem tajů světa, přírody a vesmíru. Názvu Atlantic Cable propadl při četbě McLuhanovy knihy Extenze člověka, která rozšířila jeho zájmy do světa vědy. Krajiny pro blues  a folk velmi netradiční.

"Nejsem žádný expert. Koupil jsem si Dějiny vědy a tahle jediná kniha vlastně napsala celou desku. Třeba Radioactivity je píseň o Marie Curie, o jejím vztahu s manželem Pierrem. Všechny skladby Squall zase vzešly z knih Jak věci fungují a Katastrofy."

Atlantic Cable
Atlantic Cable | Foto: Aktuálně.cz

Přesto je Cosbyho hudba romantická. Od pubertálních let je pohlcen atmosférou Dylanových Blood on The Tracks, raným Cohenem, později i Dinosaur Jr . Ve zdánlivém protikladu lyrické hudby a vědou prosycených slov problém nevidí. "To je stará záležitost s folkem a country, většinou je o vztazích. Měl jsem rád tuhle holku a podobně - Pane Bože, někdy to je fakticky moc."

Cohen je výjimka, jinak ho zajímá dekonstrukce jazyka a jeho sestavování jinými cestami - lidé si pak musí sami do písní vložit významy. Proto také nedává texty do bookletu: "Představa, že si je někdo čte při poslechu desky, se mi nelíbí."

Při poslechu Darwin Avenue se nelze ubránit příměru k novodobému bardovi městského blues Hugo Raceovi. Nejen díky posazení hlasu bez pěveckých serpertýn, ale i všudypřítomné zachmuřené náladě. Jako inspirační zdroj ovšem připlouvá i vlna nových folkařů.

Atlantic Cable
Atlantic Cable | Foto: Aktuálně.cz

"Hraním bych se uživit mohl, ale musel bych hrát každý večer. A to se mi nechce. Mám rád svůj byt. Rád zůstávám doma a maluji," odhaluje Cosby další zájmy. Některé malby zveřejňuje na svém webu, stejně jako poněkud ironické komiksy, jakési deníky z turné.

Teď ho čeká turné po bývalé Jugoslávii a Itálii, na podzim po severozápadní Evropě. Větší ambice prorazit za hranicemi Česka ale necítí. "Hlavně žádný spěch, toho jsem si se Squall užil dost. A nechci ani kapelu - je to jako být ženatý se čtyřmi nebo pěti lidmi najednou." A tak se na koncertech bez závazků obklopuje muzikanty, jimž říká Sleepy Brother.

Materiálu na další album už má dost. Tentokrát tradičnějšího: "Všechny nové písně pojednávají o městech a řekách."

Stránky projektu Atlantic Cable ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Ozbrojenci obsadili s pomocí výbušnin hotel v somálském Mogadišu

Skupina neznámých útočníků v pátek s pomocí výbušnin a střelných zbraní pronikla do hotelu v somálské metropoli Mogadišo a obsadila ho. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na informace policie a zpravodajských služeb. Zatím nejsou zprávy o případných obětech nebo zraněných.

"Dvě bomby v autech měly za cíl hotel Hayat. Jedna mířila na zátaras u hotelu, ta druhá zasáhla bránu hotelu. Domníváme se, že bojovníci jsou uvnitř," řekl Reuters jeden z policistů.

Podobné útoky na hotely v minulosti často páchali ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Loni v lednu v hotelu Afrik zabili devět lidí, v srpnu 2020 se milice přihlásily k útoku na hotel Elite, kde zemřelo 12 lidí. Milice Šabáb bojují proti centrální somálské vládě. Po nasazení mise AMISOM byly sice roku 2011 vytlačeny z Mogadiša, ale v rukou mají rozsáhlé venkovské oblasti, kde útočí na vládní a armádní cíle.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy