Recenze: New Order si rochní v retru. Pomalu se stávají nudným recyklátem

Jan Mazura Jan Mazura
6. 10. 2015 12:14
Desáté studiové album britských legend New Order je zároveň první deskou bez zakládajícího člena Petera Hooka a značí návrat k tanečnějšímu stylu. Ať už jde o marketingový tah, umělecký záměr, nedostatek invence či sentiment, průkopníci ostrovního synthpopu jsou více retro než kdy dříve. Více v recenzi Jana Mazury.
New Order
New Order | Foto: NewOrder.com/Nick Wilson

Recenze – Hybná taneční muzika postavená na směsi kláves, poprockových kytar a uměle znějících beatů začíná být podobnější počáteční, až pětatřicet let staré tvorbě. Je tentokrát podstatně vychýlená směrem k elektronické složce, přináší řádově méně živého muzikantství než například Lost Sirens, předchozí studiová deska z roku 2013. Ačkoli nenabízí špatný materiál, dokazuje, že skupina se z pohodlí svého zažitého stylu do budoucna už zřejmě nikam nepohne.

New Order - Music Complete
New Order - Music Complete | Foto: Mute

Ani skalní příznivec chladných syntetických podkladů nemůže popřít, že na Music Complete nejvíce vyniká těch pár písní, v nichž strojově přesné počítačové základy ustoupí přeci jen trochu do pozadí, jako v singlu Restless či vydařené Nothing but a Fool. Pozoruhodné jsou také dvě věci v polovině nahrávky, obě s humorným podtónem. Tutti Frutti odlehčí pár slizce podaných italských slov a Stray Dog pro změnu dlouhý naoko vážný recitativ Iggyho Popa. Zbytek skladeb relativně splývá.

Album mimochodem obohacují ještě další dva hostující vokalisté, Ella Jackson z La Roux a Brandon Flowers, frontman The Killers.

Příjemným překvapením na popovou kapelu jsou dlouhé stopáže písní, jimž ovšem na kvalitě ubírají slabší a klišovité texty. Práce se slovy nicméně nikdy nepatřila k silné stránce New Order. Za zmínku stojí ještě originální obal jako tradičně od Petera Savilleho, designéra a rovněž bývalého šéfa vydavatelství Factory Records, jehož byla tato manchesterská pětice hlavní hvězdou.

Aby ale kritika nevyzněla příliš přísně: většina songů nepostrádá nápad a patří rozhodně k tomu lepšímu z pozdějšího období tvorby skupiny. Škoda pouze je, že elektronické základy – dnes i v minulosti stěžejní element její tvorby – znějí již poněkud vyčpěle. Nemůžeme se ubránit pocitu, že vše by šlo udělat s výrazněji soudobým „šmrncem“ a přitom se zachováním věrnosti vlastnímu stylu či zvuku.

I přes jeho zastaralost se ho kapela stále drží, což, jak víme, lze chápat různě. Naštěstí stále tak nějak funguje, ale těžko odhadovat, jak dlouho to potrvá. U dlouho fungujících formací, které se očividně nechystají vykročit ze svého stínu, totiž s každou další deskou hrozí, že už bude znít pouze jako vlastní recyklát. Snad to příště nebude případ právě New Order.

Hodnocení: 65 %

New Order - Restless | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 4 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy