Rammstein pořádají bál. Dotazy s sebou

Jan Pomuk Štěpánek
21. 2. 2007 9:00
Recenze - Po několika odkladech se fanoušci německých monster dočkali. Rammstein vydali druhé koncertní DVD plné síry, ohňů a metalového marše.

Základem disku Völkerball (Lidový bál) je záznam koncertu ve francouzském Nimes, který se konal v rámci jejich turné k zatím předposlední desce Reise, Reise.

To se odráží na dramaturgii - dojde i na Mein Teil, skladbu věnovanou německému kanibalu Arminu Meiwesemu, muži, který amputoval a snědl homosexuálnímu prostitutovi penis předtím, než jej zabil. S typickou názornou doslovností si kapela nechá na pódium přivést obrovský kotel, do kterého je vsazen klávesista Lorenz, zatímco frontman Lindemann s krví zbrocenou kuchařskou zástěrou pod ním zatápí.

Rammstein
Rammstein | Foto: Aktuálně.cz

Rammstein a jejich pódiová show, kostýmové stylizace, obří železná dilda kolem pasu a vůbec všechna ta síra, erupce testosteronu a demonstrace síly davu, tvoří velmi podmanivé divadlo. Ať už se divák přiklání k fanouškům nebo odpůrcům kapely.

Kromě adorace teenagerů po celém světě skupina čelí obviněním z tolerance fašistických nálad, které jejich hudba u labilnějších posluchačů vyvolává. Zůstane asi navždy pochybností, jestli tihle Němci působí více strašidelně, přesvědčivě, komicky nebo autenticky...

Už proto, že sami v rozhovorech i přiloženém dokumentu na druhém DVD velmi zručně balancují na hraně vychytralého alibismu a politické korektnosti, autentické vize a kýče, psychopatie a pobaveného nadhledu.

Rammstein
Rammstein | Foto: Aktuálně.cz

Adorují pokřivenost, zlo a ohavnost, to vše s perverzním nadšením a německou precizností. Což je kombinace přitahující a fascinující už jen souvislostmi, které tvorbu Rammstein přesahují. Když dojde záznam na koncertní show v Japonsku a záběry patřičně zfanatizované školačky řvoucí hymnické refrény v němčině, McLuhanova globální vesnice se před očima smršťuje na globální vesničku, maličkou dekadentní osadu, kde je možné úplně cokoliv.

DVD Völkerball je pro rammsteinovské fanoušky absolutní nutností, předvádí jejich miláčky v té nejpůsobivější formě. Pokud si seženou i limitovanou dvoudiskovou edici, dostane se jim navrch devadesátiminutového dokumentu o kapele a zákulisí show.

Rammstein
Rammstein | Foto: Aktuálně.cz

A pro kulturní antropology je to zase ucelený materiál a dokonalým poklad k bádání, co že jsou vlastně tihle chlápci v čele s charismatickým Lindemannem zač.

Jestli je porce obskurností, které se na diváky valí, myšlena s ironickým nadhledem, nebo jestli je skvěle zprodukovanou projekcí obsesí, démonů osobních i kolektivních, to nakonec záleží především na tom, jak moc vážně chcete Rammstein brát.

Čím méně vážně je berete, tím víc se bavíte, ale o to podivnější a nepatřičnější pocit z toho člověka obestírá. Rammstein hrají na velmi temné, často hluboko ukryté spodní proudy mysli - a těžko kapele upřít zručnost, s níž doluje tyto démony na povrch.

Po absolvování DVD si zbývá tu kruciální otázku otočit: Co o člověku záliba v Rammsteiun vypovídá?

Rammstein: Völkerball.   CD, 75 minut + koncertni DVD, 140 minut + dokumentární  DVD 90. Vydala firma Universal Music, 2006.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy