Londýn - Madonna a Red Hot Chili Peppers jsou hlavními jmény londýnského koncertu Live Earth plánovaného na 7. července do rekonstruovaného stadionu ve Wembley, kam se teď vejde 90 tisíc lidí
Koncerty Live Earth - kromě britské metropole konané i v Johannesburgu, Rio de Janeiru, Šanghaji, Sydney a Tokiu, ale i v Antarktidě - využijí vyzkoušený model Live Aid a Live8 z let 1985, respektive 2005, které ve stejný den na různých místech světa pořádal Bob Geldof.
V Londýně chtějí na na nebezpečí klimatických změn upozornit i Beastie Boys, Black Eyed Peas, Corinne Bailey Rae, Duran Duran, Genesis, James Blunt, Foo Fighters a Snow Patrol.
Startovat se bude v Sydney, končit v New Yorku. Tady se na pódium Giant Stadium s osmdesáti tisíci místy dostaví Roger Waters, Kanye West nebo Melissa Etheridge a Alicia Keys. Hlavními hvězdami ovšem budou obnovení The Police a Smashing Pumpkins.
Live Earth nabídne čtyř až osmihodinová vystoupení v rozpětí čtyřiadvaceti hodin; na seznamu účinkujících se objeví stovka jmen, nebudou chybět lokální interpreti. Organizátoři počítají s televizním publikem okolo dvou miliard lidí. Vstupenky na londýnský koncert se budou prodávat od 18. dubna za 55 liber.
Zatímco koncerty Live Aid upozornily na strádání zemí třetího světa a peníze pomohly zmírnit hladomor v Africe, Live8 lobbovalo u předních politiků za oddlužení nejchudších států.
Ale byl tu i další rozdíl. Zatímco u Live Aid ještě mediálně neposkvrněný svět účinkujícím jen tleskal, o dvacet let později se hvězdám showbyznysu dostalo i ostré kritiky, že si pod rouchem vyšších cílů dělají reklamu a nerespektují účast černých umělců.
Na Live Earth by problémy "kdo a pro koho" už neměly nastat: globální oteplování je celosvětovým problémem. Nicméně právě účast světaznalé Madonny může dát takovým kritikům novou munici.
Sami organizátoři ostatně tuší, že bez hvězd by to dnes nešlo, a mluví o tom, že jejich akce bude monumentální zábavou i impulsem.
"Hvězdy Live Earth zajistí, že se téma klimatických změn dostane skutečně ke všem lidem na celém světě. Pomůže dosáhnout bodu zlomu, který donutí velké podniky a vlády přistupovat k problému klimatických změn aktivněji," věří a doufají, že vznesou otázky ohledně budoucnosti tak naléhavé, že se neobejdou bez odpovědi.
Organizátoři kromě koncertů spouštějí také kampaň SOS - Save Our Selves (Zachraňme se). "Abychom vyřešili problém s oteplováním, musíme zburcovat miliardy lidí," prohlásil už dříve Al Gore, iniciátor série a neúspěšný kandidát na amerického prezidenta, jehož ekologický dokument Nepříjemná pravda letos vyhrál Oscara.
"SOS a Live Earth pořádáme proto, abychom otevřeli novou a zodpovědnější diskuzi, která lidi po celém světě zmobilizuje," vysvětluje.
I koncerty prý budou ukázkou zodpovědného chování: jejich organizace se má stát přímo modelem ekologicky šetrných živých megaakcí.
"Live Earth se rozprostře po sedmi kontinentech, navíc i umělci, kteří vyslyšeli naše volání, reprezentují všechny rasy i generace," dodává další zakladatel hnutí Live Earth Kevin Wall.