Fotogalerie - Ve vrcholném období streamovacích služeb se propracovaný vizuál reprezentující vydanou desku stává doplňkem, jejž ocení jen menšina poslušných kupců hudby. Možná proto ale mají vybroušené přebaly významnou roli – zasluhují se mimo jiné o zachování této minority. Navíc hudební průmysl v posledních letech zaznamenává opětovný zájem o analogové nosiče, zejména vinyly, na jejichž větší rozloze se kvalitní umělecká práce vyjímá nejlépe.
Silnou zbraní obrazového doprovodu může být i jeho podprahový efekt. Pochopitelně si pro desku do obchodu nepůjdete jen na základě slupky, promyšlené a neotřelé titulky ovšem hrají klíčovou úlohu při hledání nových hudebních dobrodružství, kdy zvědavost donutí objevitele zajímavého přebalu vnořit se do příběhu alba naplno.
V autorčině případě tak zapůsobila deska Lese Majesty experimentujících hip-hoperů Shabazz Palaces, jejíž enigmatický svrchní obraz mohl ukrývat cokoliv. Ve většině uvedených případů by však neměl být posluchač zmaten. Zrůdný přebal nejnovější desky Pharmakon uvádí do světa násilí a strachu, ručně kreslený pár v objetí dekoruje milostný deník Karen O, Jack White v obležení andělů předznamenává sebevědomé bluesrockové orgie.
Malým mimozemšťanem v souvislosti s výše popsaným pojetím zůstává elektronický titán Aphex Twin, jenž své zatím poslední dílo Syro zahalil do „účtenky“ s náklady na propagaci a produkci. Vysmívá se tak kolegům z branže, že za sebou nepotřebuje mít tým designérů, aby i s nevzhledným přebalem způsobil davové šílenství? Těžko – i pro tuto titulku si najal grafické studio. Jedno pojetí jeho volby naleznete v popisku v galerii.
Byť v hudební produkci co do světové konkurenceschopnosti stále pokulháváme, na zabalení produktu si dáváme mimořádně záležet. Troufám si tvrdit, že vybrané české přebaly předčí většinu uvedených zahraničních.