Mezi popem a alternativní hudbou. Předávaly se ceny Vinyla, objevem roku je Margo

ČTK ČTK
26. 2. 2020 23:30
Vítězem hudebních cen Vinyla za loňský rok v kategorii Deska roku se stala dvojice B4 za album Plastová okna. Objevem roku je Margo, projekt zpěvačky a producentky Anety Martínkové, a počinem roku jsou aktivity klubu Punctum. Výsledky 9. ročníku cen Vinyla dnes vyhlásili při slavnostním večeru v pražském Lucerna Music Baru.
Cenu za desku roku získala dvojice B4 za album Plastová okna. Převzal ji vydavatel Josef Jindrák.
Cenu za desku roku získala dvojice B4 za album Plastová okna. Převzal ji vydavatel Josef Jindrák. | Foto: ČTK

Ocenění předali současní členové Rady hudebních cen Vinyla Miloš Hroch, Karel Veselý a Michal Pařízek. "Hudbu B4 nejlépe vystihuje touha utéct co nejdál od trendů, promyšlená sabotáž očekávání publika a přirozenost, s jakou umí sami sebe shodit vypointovaným vtipem," uvedl porotce Hroch ke dvojici Tomáš Procházka a David Freundl, autorům desky roku.

Podle dalšího z porotců Pařízka objev roku Martínková s projektem Margo na albu First I Thought Everyone’s Staring at Me but Then I Realized Nobody Cared - All the Creatures I Met Sitting on the Back Seat and How to Deal with What I’ve Learnt ve svých písních vypráví o obyčejných věcech, ale neotřele a s vášní a citem pro melodii i detaily. "Chci vyprávět o velkých věcech v civilní podobě," uvedla Martínková.

Žižkovský klub Punctum, který byl oceněn jako počin roku, letos oslaví páté narozeniny. Kromě prostoru pro koncerty alternativní a experimentální hudby provozuje i vlastní rozhlasovou stanici Radio Punctum nebo kazetový minilabel Punctum Tapes. Pořádá i různé kurzy a workshopy a nabízí zázemí pro rozličné kulturní aktivity.

Loňskými oceněnými jsou s eponymním albem Povodí Ohře (Deska roku), Bílej kluk (Objev roku) a Aktivity ZVUK (Počin roku).

Během večera se představila nominovaná kapela Metastavy a vítězný projekt Margo. Následoval první letošní klubový koncert souboru Zvíře jménem Podzim, který za svou desku Září získal tři nominace na Cenách České hudební akademie Anděl, které se budou předávat 31. března. Právě účast formace Zvíře jménem Podzim deklaruje podle organizátorů Vinyly dlouhodobé snahy o stírání hranic mezi popovou a alternativní hudbou.

Slavnostním vyhlášením letošní ceny Vinyla nekončí. Stejně jako v minulém roce se pod hlavičkou Ozvěny Vinyly uskuteční série koncertních večerů a přednášek, některé z nich také v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy