Kabátům na Corridě dojde dech. No a co?

Jakub Morc
19. 12. 2006 9:00
Recenze - Kabáti se na Corridě rozmáchnou k velkému výkonu; bohužel ke konci jim docházejí nápady. Ale hlavně že chlastáme.
Corrida
Corrida | Foto: Aktuálně.cz

První polovina nové desky zaujme jednoduchým a zapamatovatelným zvukem. A také leitmotivy, které nerozborně balacující na hranici mezi klišé, nevkusem, stylem a sebeparodií. Jak to mají fanoušci rádi. Že by ani na jedenácté desce v řadě rockeři patřící ke koloritu české scény nevyčpěli? Rozhodně ne hned.

Intro na xylofon je milé a prvních pět skladeb má velký hitový potenciál. Jako by Kabát zase chlastal první ligu. Corrida má odpich, v Burlacích se natahují už tak dost našponovaná lana, Kostlivci přinejmenším neurazí a Úsměv pana Lloyda je jakousi retro vzpomínkou moderního střihu na léta, kdy Kabáti měli v kalhotách ještě těsno.

Dlouho očekávaná Corrida se hned po vydání stala nejlépe prodávanou deskou na předvánočním trhu; už ji má přes 40 tisíc lidí. Pepa Vojtek ze sebe dovedl setřít prach a ačkoliv je to s podivem, ani v prosinci vám nedovolí ulehnout k zimnímu spánku. Leda s jeho zpěvem v uších a basou lahváčů v zásobě.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud si skalní fanoušci mají na albu najít skutečnou srdcovku, bude to asi skladba Malá dáma. Ta také představuje vrchol alba - po melodické i textové stránce. Pustíte si ji dvakrát třikrát za sebou a až se vás paní domácí příjde zeptat, proč děláte takový kravál, řeknete jí zkrátka, že se bavíte a jestli by jí nevadilo, kdyby vám otevřela další pivo a zůstala. Nejspíš to nedopadne, a tak se vydáte do Kadaně, kde si po vzoru Kabátů užijete - "patrně do dlaně".

Jenže v půlce alba se něco stane, Kabátům jakoby docházely síly. Skladbou Raky v práci (s.r.o.) počínaje ztrácí deska na tempu i kvalitě. Textu jako "škeble se šklebí na žáby, žáby si hrajou na dámy, neb kolem jde krab starý milovník" by nepomohla ani sebezajímavější melodie.

Skladbou Buldozerem se deska snaží dostat nahoru, ale nakonec je to jen bonusová skladba o krutém krtkovi Joy, co z druhé půlky alba ještě zaujme a pobaví.

Ale nové Kabáty je přece lepší poslouchat v hospodě nad pivem nebo aspoň s představou téhle lidové zábavy než se nimrat v takových pro ně nesmyslných maličkostech, jako jsou ne vždy duchaplné melodie a spousta pravopisných chyb v bookletu.

Nové fanoušky na tuhle desku asi neposbírají, pro ty skalní se Kabátům přes slabší druhý poločas podařilo dosáhnout toho, čeho chtěli. Vyvarovali se povětšinou diletantství a návrat ke svému klasickému amatérismu zvládli na výbornou.

Kabát: Corrida. CD, 37 minut. Vydala firma Monitor - EMI, 2006.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Škoda ode dneška odstaví výrobu na dva týdny kromě jedné linky v Kvasinách

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, řekl v pondělí vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

"Při této odstávce se budeme soustředit na dokončení zhruba 10 tisíců rozpracovaných vozů, které tak budeme moci rychleji dodat našim zákazníkům. V pátek 22. října rovněž proběhne plánovaná každoroční inventura zásob a obalů," řekl Kotera.

Zaměstnanci automobilky pak nově také již zůstávají doma nikoli za 85, ale za 80 procent průměrného platu, do kterého spadají například i mimořádné roční bonusy. Náhrada mzdy tak zhruba odpovídá dennímu výdělku, řekl v pondělí předseda podnikové rady a odborový předák Jaroslav Povšík na Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Účetní závěrka ministerstva průmyslu je po opravě v pořádku, uvádí NKÚ

Opravená účetní závěrka ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) za rok 2020 je podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v pořádku. Původní verze obsahovala významné nesprávnosti. Přetrvávající výhrady mají kontroloři ke způsobu, jakým úřad v účetnictví vykazuje zálohy na dotace. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes na webu zveřejnil NKÚ.

Kontroloři prověřili údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva. "Kontrola se vedla i v otevřeném účetním období 2020. MPO tak mohlo průběžně opravovat účetní nesprávnosti, které kontroloři zjistili," upozornil NKÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy